قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی و هر گرم طلای ۱۸ عیار تحت تاثیر نوسان قیمت ارز و جنگ روسیه و اوکراین نسبت به سال ۹۹، در پایان معاملات امسال با رشد ۱۱ درصدی همراه شد.

بازار سکه و طلا سال ۱۴۰۰ را چگونه گذراند؟

به گزارش کارآفرین نیوز، در آخرین روز کاری سال ۱۳۹۹ قیمت هر سکه تمام بهار آزادی ۱۱ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان و قیمت هر گرم سکه ۱۸ عیار یک میلیون و ۸۶ هزار تومان بود.

علاوه بر این قیمت اونس طلا یک هزار و ۷۳۴ دلار، قیمت هر قطعه نیم سکه ۶ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان و هر قطعه ربع سکه ۴ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان بود.

بررسی ها حکایت از این دارد که در فروردین ماه امسال با وجود افزایش قیمت اونس جهانی در سایه کاهش قیمت دلار، بازار سکه نیز روند نزولی داشت و در آخرین روز فروردین قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی ۱۰ میلیون و ۶۰ هزار تومان بود، این در حالی بود که قیمت اونس نسبت به ماه گذشته ۳۰ دلار افزایش پیدا کرده بود.

بازار سکه و طلا در بهار ۱۴۰۰

در اردیبهشت ۱۴۰۰ نیز روند نزولی در بازار وجود داشت که عامل اصلی را باید همان کاهش قیمت دلار دانست. در آخرین روز اردیبهشت ماه قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار، یک میلیون و ۷ هزار تومان و قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی ۹ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان بود.

خرداد اما روند صعودی در بازار مشاهده شد. در این ماه قیمت اونس جهانی به یک هزار و ۷۸۵ دلار کاهش پیدا کرد، اما در سایه افزایش قیمت دلار هر گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۳۱ هزار تومان قیمت خورد.

اولین ماه فصل تابستان با افزایش نرخ دلار و اونس جهانی همراه بود. در آخرین روز تیر ماه قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی ۱۰ میلیون و ۴۹۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۴۲ هزار تومان بود.

جهش قیمت دلار سبب شد که نرخ سکه در آخرین روز مرداد ماه به ۱۲ میلیون و ۶۰ هزار تومان برسد. در این روز قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز یک میلیون و ۱۵۵ هزار تومان بود، این در حالی است که اونس طلای جهانی یک هزار و ۷۸۱ دلار قیمت داشت.

در شهریور سال جاری قیمت ها کاهشی شد، افت ارزش دلار و اونس جهانی سبب شد، در آخرین روز شش ماه اول سال، سکه تمام بهار آزادی ۱۱ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان معامله شود.

سکه

وضعیت بازار سکه و طلا در نیمه دوم سال

در مجموع در شش ماه اول سال، اونس جهانی ۲۱ دلار افزایش، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی ۶۰۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۶۰ هزار تومان رشد نسبت به ابتدای سال رشد داشتند.

مهر ماه نیز روند بازار نزولی بود و هر گرم طلای ۱۸ عیار در آخرین روز ماه، یک میلیون و ۱۴۱ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی ۱۱ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان بود.

آبان جهش قیمتی در سایه افزایش قیمت دلار و اونس جهانی رخ داد. در آبان ماه قیمت هر قطعه سکه تمام بهار ازادی به ۱۲ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز یک میلیون و ۲۳۸ هزار تومان معامله می شد.

آذر ماه روند اونس جهانی در خلاف قیمت دلار بود و با وجود کاهش قیمت اونس جهانی، بازار سکه و طلا صعودی بود. در آخرین روز فصل پاییز سکه تمام بهار آزادی در سطح ۱۳ میلیون تومان خرید و فروش می شد.

دی و بهمن تحت تاثیر کاهش قیمت دلار روند بازار نزولی بود و بازار سکه و طلا در رکود به سر می برد.

در دی ماه قیمت سکه تمام بهار آزادی یک میلیون تومان کاهش داشت و این کاهش در بهمن نیز ادامه داشت و در آخرین روز بهمن ماه در سطح ۱۱ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان قرار گرفت.

هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در آخرین روز بهمن ما به یک میلیون و ۱۸۶ هزار تومان کاهش یافت؛ البته تحت تاثیر جنگ روسیه و اوکراین قیمت اونس جهانی به یک هزار و ۸۹۹ دلار افزایش یافت.

اسفند نیز بازار سکه تحت تاثیر افزایش قیمت اونس جهانی بود و در آخرین روز سال قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بود.

همچنین هر گرم طلای ۱۸ عیاریک میلیون و ۲۲۹ هزار تومان، هر قطعه نیم سکه تمام بهار آزادی ۷ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان و هر قطعه ربع سکه تمام بهار آزادی ۴ میلیون و ۱۳۰ تومان معامله شدند.

بدین ترتیب نسبت به سال گذشته شاهد ۱۰.۷۸ درصد رشد در ارزش اونس جهانی، ۱۳ درصد رشد در قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار و ۱۱ درصد رشد در ارزش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی بودیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.