طبق آمارهای غیررسمی در سال گذشته بیش از ۱۰ میلیون ایرانی در بازار رمز ارزها سرمایه‌گذاری کردند که این موضوع در صورت ادامه عدم تدوین قوانین فعالیت در این حوزه در سال جاری، می‌تواند خطر از دست رفتن سرمایه‌ها در اثر کلاهبرداری‌ها و ناآگاهی را افزایش دهد.

خودنمایی رمز ارزها در سال ۱۴۰۰

به گزارش کارآفرین نیوز، سال ۱۴۰۰ را باید سال رونق بازار رمزارزهای کشور دانست. افزایش صرافی های رمزارز داخلی، رشد صفحات مجازی در حوزه ارزهای دیجتالی، ورود رسانه ها و بررسی بازار توکن های غیر متمرکز، توسعه مفهوم بلاکچین، تحریم گریزی در سایه رمزارز و ... را شاید عامل مهم توسعه بازار رمزارزهای در کشور دانست.

بررسی قیمت بیت کوین به عنوان پادشاه رمزارزها در سال جاری حکایت از این دارد که در آخرین روز سال ۱۳۹۹ قیمت این رمزارز، ۵۹ هزار و ۲۵۹ دلار بوده که در ۲۶ فروردین سال ۱۴۰۰ به ۶۳ هزار و ۱۷ دلار افزایش پیدا کرد.

بیت کوین در چهارم اردیبهشت سال قبل با کاهش ارزش موجه شد و در سطح قیمتی ۵۰ هزار و ۲۸۲ دلار قرار گرفت، اما به سرعت به روند صعودی بازگشت و در ۱۸ اردیبهشت به ۵۹ هزار و ۲۸۲ دلار رسید. پس از آن روند نزولی در بازار رمزارزها حکمفرما شد و ریزش ارزش بیت کوین آغاز شد.

پادشاه ارزهای دیجیتالی در آغاز روزهای تیر ماه، شاهد افت وحشتناک بود و در سطح قیمتی ۲۹ هزار و ۳۳۷ دلار قرار گرفت که کمترین ارزش بیت کوین در سال ۱۴۰۰ بوده است.

روند نوسانی ارزهای دیجتالی امر طبیعی است و بیت کوین بار دیگر روند صعودی در پیش گرفت و ۱۰ آبان به بالاترین نرخ خود در سال رسید. قیمت این ارز دیجیتالی در این روز ۶۸ هزار و ۶۶۴ دلار بود که بیشترین قیمت سال نیز بوده است.

بیت کوین

پس از آن روند نوسانی منفی بر بازار بیت کوین حکمفرما شد و در ۴ بهمن ماه ارزش آن به ۳۳ هزار و ۳۴۴ دلار رسید و در حال حاضر یعنی ۲۹ اسفند نیز ارزش آن ۴۱ هزار و ۹۲۰ دلار است.

به صورت کلی، در سال گذشته بیت کوین به عنوان یک سرمایه گذاری یک ساله عملکرد خوبی نداشته و ارزش آن ۲۹ درصد نسبت به آخرین روز اسفند ۱۳۹۹ افت داشته است، البته روند سرمایه گذاری در حوزه ارزهای دیجیتالی بلند مدت نبوده و بیشتر افراد در این بازار نوسان گیری انجام می دهند.

سایر ارزها نیز روند مشابه با بیت کوین داشته اند و افراد براساس میزان آگاهی و اطلاع خود، در این بازار سود و زیان داشته اند.

فارغ از بحث قیمتی ارزهای دیجیتالی، در سال جاری شاهد افزایش کلاه برداری در حوزه رمزارزها بوده ایم که نمونه آن به کلاه برداری یک شرکت بازاریابی شبکه ای با عرضه و معرفی رمزارز جعلی کینگ مانی بوده که حجم این کلاه برداری به حدی بالا بوده که تا به امروز ۲۴۰۰ شاکی، شکایت خود را ثبت کرده اند.

از سوی دیگر در سایه عدم وجود قوانین در حوزه رمزارز، سایت ها و صفحات مجازی فراوانی اقدام به ارائه خدماتی در این حوزه می کنند که بسیاری از این خدمات کاملا غیر واقعی و فقط برای کلاه برداری است.

علاوه بر این متاورس و توکن های غیرمتمرکز نیز به حوزه رمزارزها اضافه شده و آگهی های فروش زمین های متاورسی در سایت هایی نظیر دیوار و شیپور خودنمایی می کند.

با وجود اینکه در سال ۱۴۰۰ گزارش های خبری متعددی در خصوص رمزارزها منتشر شد، اما دولت و مجلس به این ماجرا ورود نکردند و انتظار است، در سال جدید مصوبه ای در این خصوص تهیه شود، تا ساز و کار رسمی در حوزه رمزارز و متاورس وجود داشته باشد.

بی تردید اگر مانند سال ۱۴۰۰ در این زمینه غفلت صورت گیرد، شاهد افزایش پرونده های کلاه برداری در حوزه رمزارز و متاورس خواهیم بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =