با وجود عدم ایراد شورای نگهبان به مصوبه حذف ارز ترجیحی، اما به دلیل مسائل مطرح شده از سوی هیات عالی نظارت، این مصوبه به تایید شورای نگهبان نرسید.

مصوبه ارز ترجیحی دوباره به مجلس بازگشت

به گزارش کارآفرین نیوز، سرانجام ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه سال ۱۴۰۱ تعیین تکلیف شد، اما این بار از سوی شورای نگهبان.

در جریان نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان، بحث بازگشت مصوبه مجلس مطرح شد. هادی طحان نظیف در این‌ خصوص گفت: مصوبه حذف ارز ترجیحی برای اصلاح به مجلس برگشت داده شد. هیات عالی نظارت مجمع تشخیص درباره مصوبه تغییر شیوه اختصاص ارز ترجیحی ایراداتی داشت.

در واقع با ایرادات هیات عالی نظارت مصوبه مجلس در خصوص ارز ترجیحی بار دیگر در اختیار نمایندگان قرار خواهد گرفت تا تغییراتی در آن انجام شود.

با اینکه دولت به دلیل فسادزا بودن و عدم کارایی ارز ترجیحی در بودجه سال جاری خود، ارز ترجیحی اختصاص نداده بود، اما نمایندگان مجلس به دلیل بار تورمی حذف آن بحث‌های فراوانی با هم داشتند. نتیجه این بحث‌های فراوان، واگذاری اختیار به دولت بود.

در واقع دولت باید خود تصمیم به ادامه ارز ترجیحی یا حذف آن بگیرد که اگر دولت سیزدهم به دنبال حذف آن است، باید اقداماتی نظیر کنترل قیمت، وفور کالا در بازار و اختصاص کالابرگ را در نظر داشته باشد.

ذکر این نکته ضروری است که نمایندگان مجلس ۹ میلیارد دلار برای تامین دارو و گندم در نظر گرفته‌اند، تا با حذف ارز ترجیحی، افزایش شدید در قیمت نان و دارو صورت نگیرد.

در هر صورت این مصوبه مجلس با ایرادات شورای نگهبان همراه بود و در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی موضوع حذف ارز ترجیحی و دیگر ایرادات مطرح شده از سوی شورای نگهبان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

باید دید در نظر گرفتن نکات مدنظر هیات نظرات چه تغییراتی در مصوبه حذف ارز ترجیحی رخ خواهد داد.

مجلس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =