یک کارشناس صنعت خودرو گفت: در صورتی که مذاکرات هسته‌ای در وین به توافق منجر نشود و نرخ تورم کاهش نیابد، بازار خودرو در سال ۱۴۰۱ هم گرفتار رکود خواهد بود.

بازار بهاری خودرو منتظر تحولات جدید

فربد زاوه در گفتگو با کارآفرین نیوز، در خصوص وضعیت بازار خودرو در سال ۱۴۰۱، گفت: این صنعت در حال حاضر با یکسری مشکلات دست و پنجه نرم می کند و عده ای معتقدند که با خصوصی سازی خودروسازان می توانند این مسائل را حل کنند، اما در واقعیت اینگونه نیست و اینکار در شرایط کنونی می تواند باعث افزایش مشکلات هم بشود.

وی افزود: لازم است خودروسازان در حال حاضر علاوه بر مسئله افزایش میزان تیراژ و تنوع بخشی به محصولاتشان، به مسئله افزایش کیفیت و واقعی سازی قیمت ها توجه داشته باشند.

این کارشناس صنعت خودرو گفت: برای تولید خودرو اقتصادی در کشور ضرورت دارد هم تیراژ تولید، میلیونی باشد و هم قیمت نهایی محصول کمتر از ۲۰۰ میلیون تومان تعیین شود، اما در حال حاضر شاهدیم بخشی از خودروهایی که در بازار خرید و فروش می شوند و عنوان محصول اقتصادی را یدک می کشند، بیش از ۲۰۰ میلیون تومان معامله می شوند.

وی ابراز کرد: رشد نرخ تورم و شرایط سخت اقتصادی کنونی، این امکان را فراهم نمی کند که خودرو اقتصادی با قیمت کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان تولید و عرضه شود.

زاوه ادامه داد: بازار خودرو ایران خالی از فضای رقابتی است و تا زمانی که برخورد با این صنعت مدیریت شده باشد و واردات محصولات خارجی صورت نگیرد، حتی اگر شرکت های خودروساز به بخش خصوصی واگذار شوند، عملا اتفاق خاصی در این بازار رخ نمی دهد و این برنامه ها راهگشا نخواهند بود.

بازار خودرو

وی گفت: قیمت خودرو طی سال های اخیر افزایش پیدا کرده و در بازه هایی شاهد افت قیمت برخی محصولات هم بوده ایم اما با اینکه اکنون نرخ ها کاهش محدودی داشته، از میزان تقاضا کاسته شده و بازار خودرو در وضعیت رکود قرار دارد.

این کارشناس صنعت خودرو اذعان کرد: در صورتی که مذاکرات هسته ای در وین به توافق منجر نشود و نرخ تورم کاهش پیدا نکند، بازار خودرو در سال ۱۴۰۱ نیز گرفتار رکود خواهد بود و ضمن کاهش میزان معاملات شاهد افزایش قیمت ها خواهیم بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =