بورس در هفته انتهایی سال با وجود نوسان عملا خنثی بود و بازدهی شاخص کل و شاخص هم وزن به ترتیب منفی ۰.۲۴ و مثبت ۰.۰۳ درصد بود.

فراز و فرود بورس در آخرین روزهای ۱۴۰۰

به گزارش کارآفرین نیوز، در هفته جاری بازار سرمایه برخلاف هفته گذشته روند بورس در مجموع منفی بود و شاخص کل سه هزار و ۲۷۳ واحد افت داشت.

بورس در این هفته کار خود را با افت ۱۵ هزار و ۳۵۹ واحدی شاخص کل آغاز کرد، در این روز روند شاخص هم وزن نیز منفی بود و شاخص کل با معیار هم وزن نیز سه هزار و ۵۸۹ واحد افت داشت.

روز یک شنبه و دو شنبه روند شاخص کل و شاخص هم وزن معکوس بود. در روز یک شنبه شاخص کل صعودی و شاخص هم وزن نزولی و در روز دو شنبه عکس این ماجرا در بازار سرمایه رخ داد.

روزهای سه شنبه و چهارشنبه نیز روند بازار سرمایه مثبت بود و هر دو شاخص کل و شاخص هم وزن روند صعودی طی کردند..

بازدهی شاخص در هفته پایانی سال

در مجموع بازدهی شاخص کل بورس در این هفته منفی ۰.۲۴ درصد بود و شاخص هم وزن نیز بازدهی ۰.۰۳ را ثبت کرد و می توان گفت، بورس هفته انتهایی سال ۱۴۰۱ را خنثی سپری کرد.

در آخرین روز هفته شاخص کل بورس در ارتفاع یک میلیون و ۳۴۵ هزار و ۳۰ واحد و شاخص هم وزن نیز در ارتفاع ۳۴۲ هزار و ۷۹۷ واحد قرار گرفت.

عملکرد شاخص فرابورس در این هفته قابل قبول نبود و در تمامی روزهای هفته غیر از چهارشنبه روند نزولی در این شاخص مشاهده شد. شاخص فرابورس در این هفته ۵۳ واحد افت کرد و با قرار گرفتن در سطح ۱۸ هزار و ۲۰۴ واحد کار خود را به پایان رساند.

روند ورود پول حقیقی به بورس در ۴ روز ابتدایی منفی و در روز چهارشنبه مثبت بود. در واقع پس از ۶ روز متوالی کاری، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و ۲۰ میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد.

بورس در سال ۱۴۰۱ چگونه خواهد بود؟

بزرگترین ابهام بورس مسئله مربوط به مذاکرات هسته ای است که سبب شده روند معاملات بورس نوسانی و در عمل خنثی باشد. از سوی دیگر مسئله بودجه نیز تاثیر بسیار بالایی دارد و فرمول نرخ گاز هم تاثیر بسیار بالایی بر روند بورس خواهد داشت.

در واقع توافق هسته ای سبب تغییر در نرخ دلار و افزایش روند صادرات کشور خواهد شد و بسیاری از صنایع از این قضیه سود خواهند برد.

در هر حال، گذشت زمان و شفاف شدن تحولات مربوط به برجام و بودجه در همان هفته های ابتدایی سال روند بورس مشخص خواهد شد، البته به دلیل کنترل نرخ ارز می توان تصور کرد روند عجیب نوسان در سال ۱۳۹۹ مشاهده نشود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.