بانک مرکزی برنامه‌های ویژه‌ای را در راستای توسعه خدمات الکترونیکی، تسهیل ارائه خدمات بانکی به مردم و کاهش مراجعات حضوری به شعب بانک‌ها به ویژه در شرایط شیوع ویروس کرونا، تدارک دیده است.

تمهیدات ویژه برای کاهش مراجعه به شعب بانک‌ها

به گزارش کارآفرین نیوز، در این خصوص با توجه به این‌که در چارچوب مقررات مبارزه با پولشویی، ارائه غیرحضوری خدمات پایه بانکی به مردم در گرو تصویب دستورالعملی در شورای عالی مقابله و پیشگیری از جرائم پولشویی و تامین مالی تروریسم بود، بنابراین پس از پیگیری و مشارکت بانک مرکزی در تدوین دستورالعمل مذکور، نهایتاً دستورالعمل حدود و چگونگی ارائه غیرحضوری خدمات پایه به ارباب رجوع در بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی توسط شورای مذکور به تصویب رسید و طی بخشنامه‌ای به شبکه بانکی کشور ابلاغ شد.

بانک مرکزی در نظر دارد با قید فوریت الزامات اجرای دستورالعمل مذکور را که متضمن اجرای دقیق و یکنواخت آن توسط شبکه بانکی کشور است، تدوین و ابلاغ کند.

به موجب این الزامات، ارائه خدمات پایه به صورت غیرحضوری باید پس از احراز هویت الکترونیکی و اعمال رویه‌های شناسایی غیرحضوری اشخاص با رویکرد ریسک محور انجام پذیرد.

در احراز هویت الکترونیکی، ابتدا متقاضیان دریافت خدمات پایه بانکی باید اقدام به ارائه الکترونیکی ادعای هویت نمایند و سپس بانک‌ها باید با رعایت الزاماتی که شرح مفصل آن در سند یادشده خواهد آمد، اقدام به اثبات هویت غیرحضوری از طریق عوامل مالکیتی، دانستنی و ذاتی نمایند.

گفتنی است در سند مذکور، تمامی فرآیندهای موردنیاز برای پیاده‌سازی زیرساخت‌های فناورانه و الزامات نرم‌افزاری از قبیل چگونگی استفاده از اعتبارنامه‌های تایید هویت، روش‌های پردازش تصاویر مبتنی بر هوش مصنوعی در فرآیند اثبات هویت از طریق شناسه ویدئویی و اصالت‌سنجی تصویر ویدئویی چهره متقاضی، سازوکارهای پایش تقلب در ارائه غیرحضوری خدمات پایه و روش‌های آشکارسازی طرف‌های غیرمجاز در نشست‌های ارتباطی بانک با متقاضی خدمات غیرحضوری پیش‌بینی می‌شود.

توسعه ارائه خدمات بانکی غیرحضوری

در چارچوب راهبردهای بانک مرکزی برای توسعه ارائه خدمات بانکی غیرحضوری به مردم، بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند بخش قابل ملاحظه‌ای از خدمات پایه بانکی از قبیل افتتاح انواع حساب‌های بانکی ریالی غیر از حساب سپرده قرض‌الحسنه جاری؛ اعطای هرگونه ابزار پذیرش؛ اعطای انواع ابزارهای پرداخت؛ اجاره صندوق امانات، اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه و نیز اعطای تسهیلات در زمینه‌هایی نظیر ساخت، خرید و یا تعمیر مسکن و یا خرید کالاهای ضروری نظیر خودرو را به صورت غیرحضوری ارائه نمایند.

همچنین شرکت‌های واسپاری (لیزینگ) و تعاونی‌های اعتبار نیز می‌توانند در چارچوب اختیارات قانونی، به صورت غیرحضوری بخشی از خدمات پایه خود را عرضه کنند.

امید است با تکمیل اقدامات بانک مرکزی در این زمینه شاهد ظهور فصل جدیدی در ارائه خدمات بانکی به عموم هموطنان گرامی باشیم به نحوی که مردم عزیز ایران اسلامی خدمات بانکی مورد نظر خود را با سهولت و صرف کمترین هزینه دریافت نمایند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.