معاون امور گمرکی گمرک ایران از ترخیص ۲۹.۸ میلیارد تُن کالای اساسی از طریق گمرکات کشور طی سال ۱۴۰۰ به ارزش حدود ۱۹ میلیارد دلار خبر داد.

۱۸.۹ میلیارد دلار کالای اساسی از گمرک ترخیص شد

به گزارش کارآفرین نیوز، فرود عسگری با اشاره به تاکید رئیس کل گمرک ایران مبنی بر سرعت بخشیدن به ترخیص کالاهای اساسی بیان کرد: به طور مستمر جلسات قرارگاه تسهیل تشریفات گمرکی با حضور و مسئولیت اینجانب، معاون حقوقی و نظارت و مدیر کل واردات گمرک ایران و دعوت از مدیران گمرکات ترخیص کننده کالاهای اساسی تشکیل شده است.

وی در خصوص نتایج این جلسات افزود: با تبیین مشکلات و مسائل موجود و ارایه آمار و اطلاعات مربوط به تشریفات گمرکی کالاهای اساسی، بخشی از موانع ترخیص طی مصوبات درون و برون سازمانی، بر طرف شده است.

ترخیص۹۰ درصد از هر محموله کالا های اساسی

عسگری با اشاره به این موضوع گفت: برای تعیین تکلیف ۱۰ درصد باقی مانده کالاهای اساسی که منتطر دریافت کد رهگیری هستند، مراتب طی نامه ای به رئیس کل بانک مرکزی اعلام شده است تا نسبت به صدور کد رهگیری از بانک های عامل اقدام لازم صورت گیرد.

معاون امور گمرکی گمرک ایران بیان کرد: یکی دیگر از موضوعاتی که در قرارگاه تسهیل درباره آن بحث و تبادل نظر صورت گرفته، بحث مربوط به کامیون ها به خصوص در گمرکات چابهار و امیرآباد بود که به منظور رفع این مشکل مراتب به وزیر مربوط اعلام شده است.

عسگری گفت: از دیگر مسائل مطرح شده در قرارگاه تسهیل تشریفات گمرکی، بحث بازنگری ارزش کالاها و همچنین افزایش تعداد اظهارنامه در مسیر سبز بود که این موارد به دفتر ارزش ارائه شد.

همچنین موضوع انتخاب مسیر کالاها در جلسات مطرح شد که بیش از ۵۰ درصد اظهارنامه ها در مسیر سبز قرار گرفته است.

وی گفت: برای اینکه بتوانیم با توان بیشتر نسبت به ترخیص این‌ کالاها اقدام کنیم مقرر شد برای سرعت بخشیدن به ترخیص کالاهای اساسی این جلسات به طور مستمر در سال ۱۴۰۱ نیز ادامه داشته باشد.

عسگری در بخش دیگری از اظهارات خود به تازه ترین گزارش گمرک در مورد واردات کالاهای اساسی اشاره کرد و گفت: در سال ۱۴۰۰ از طریق گمرکات استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان، گیلان و مازندران تشریفات گمرکی ۲۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تن کالای اساسی به ارزش ۱۸ میلیارد و ۹۹۰ میلیون دلار انجام و از گمرک ترخیص شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.