سخنگوی گمرک گفت: در ۱۱ ماهه سال جاری حدود ۷ میلیون تُن کالا به ارزش بیش از ۳ میلیارد دلار، بین ایران و ۴ کشور حاشیه دریای خزر تبادل شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۳ درصد در وزن و ۳۹ درصد در ارزش رشد داشته است.

تجارت ۳ میلیارد دلاری ایران با کشورهای حوزه خزر

به گزارش کارآفرین نیوز، سید روح اله لطیفی بیان کرد: از مجموع تجارت ۶میلیون و ۹۵۶هزار و ۳۱۷تنی کالا به ارزش سه میلیارد و ۶۹میلیون و ۴۰۷هزار دلار بین ایران و کشورهای حاشیه دریای خزر سه میلیون و ۴۶۸هزار و ۲۰۳تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۴۹۶میلیون و ۱۲۹هزار دلار، سهم صادرات کالاهای ایرانی به چهار کشور، روسیه، آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش ۲۷.۵درصدی در وزن و ۲۷درصد در ارزش داشته است.

صادرات به ۴ کشور حوزه دریای خزر

وی افزود: روسیه با خرید یک میلیون و ۳۵هزار و ۶۳تن کالا به ارزش ۵۳۹میلیون و ۳۹۳هزار دلار و رشد ۱۱درصدی در وزن و ۲۰درصدی در ارزش در رتبه نخست صادرات کالای ایرانی به کشورهای حاشیه دریای خزر قرار دارد و در جایگاه دوم آذربایجان با خرید ۷۵۸هزار و ۵۰۶تن کالای ایرانی به ارزش ۴۹۱میلیون و ۸۱۴هزار دلار و رشد ۵ درصدی در ارزش کالا و کاهش ۱۷درصدی در وزن قرار گرفته است.

سخنگوی گمرک در ادامه گفت: ترکمنستان با خرید یک میلیون و ۲۱۵هزار و ۱۲۱تن کالای ایرانی به ارزش ۲۹۹میلیون و ۵۹۹هزار دلار و رشد ۱۰۵درصدی در وزن و ۱۶۰درصدی در ارزش نسبت به مدت مشابه سال قبل، سومین مقصد و قزاقستان با خرید ۴۵۹هزار و ۵۱۳تن کالا به ارزش ۱۶۵میلیون و ۳۲۲هزار دلار و رشد ۶۵درصدی در وزن و ۱۳درصدی در ارزش، مقصد چهارم صادرات ایران به حاشیه دریای خزر است.

تجارت

واردات از ۴ کشور حوزه دریای خزر

لطیفی در این خصوص توضیح داد: واردات ۱۱ماهه سال۱۴۰۰ کشور از چهار کشور حاشیه دریای خزر سه میلیون و ۴۸۸هزار و ۱۱۴تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۵۷۳میلیون و ۲۷۷هزار دلار بود که با رشد ۱۹درصدی در وزن و ۵۳درصدی در ارزش همراه بوده است.

وی در خصوص میزان واردات از هر یک از کشورها گفت: میزان واردات ۱۱ماهه سال جاری کشور از روسیه سه میلیون و ۲۶۲هزار و ۶۴۱تن به ارزش یک میلیارد و ۴۵۱میلیون و ۲۰۶هزار دلار بود که رشد ۱۹درصدی در وزن و ۵۲درصدی در ارزش داشته است، قزاقستان دومین فروشنده کالا به ایران در حاشیه دریای خزر با ۱۶۴هزار و ۵۴۰ تن کالا به ارزش ۵۶میلیون و ۲۶۷هزار دلار و رشد ۸۸درصدی در وزن و ۵۷درصدی در ارزش بوده است.

//////////////////////

محمد باقری

تجارت

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.