نخبگان اقتصادی بر این باورند که تحریم‌های آمریکا علیه روسیه، عاملی برای پایان دادن تسلط دلار بر اقتصاد بین‌الملل خواهد شد.

سلطه دلار بر اقتصاد جهان پایان می‌یابد

به گزارش کارآفرین نیوز، موسسه تحلیل امنیت جهانی (AGS) اعلام کرد پس از اعمال تحریم های آمریکا علیه روسیه، بانک های مرکزی و نخبگان اقتصاد بین الملل بیش از هر زمان دیگری، نسبت به پایداری تسلط دلار بر اقتصاد جهانی، شبهه وارد می کنند.

تسلط دلار ایالات متحده آمریکا بر اقتصاد جهانی بیش از اندازه زیاد شده و هرگاه مراودات سیاسی اش با کشوری تیره شود، از این حربه استفاده می کند و آن کشور را تحت تحریم قرار می دهد.

دلار

بلوکه کردن بخشی از ذخایر بانک مرکزی روسیه و قطع دسترسی روسیه به سیستم بین المللی سوییفت، موجب تردید بسیاری از نخبگان اقتصادی و دولتمردان شده است.

آیا کشورها باید همچنان بخش اعظم تخم مرغ های اقتصادی را در یک سبد بگذارند، یا تغییر رویه در چیدمان ذخایر ارزی خود به وجود آورند.

بر اساس آمارهای بین المللی، تقریبا از هر ۱۰ کشور، یک کشور به گونه ای تحت تحریم های مختلف قرار دارد.

سال ها به صورت سنتی، معاملات نفتی بر بستر دلار قیمت گذاری و انجام شده و همین امر، موجب استیلای بلامنازع دلار بر اقتصاد جهانی تا این برهه از زمان شده است.

گرچه تحریم ها موجب خروج مقطعی یا ظاهری کشورها از معاملات بین المللی می شود، اما تحلیلگران اقتصاد بین الملل، این تحریم ها را زمینه ساز پایان تسلط دلار بر اقتصاد جهانی می دانند.

مدیر موسسه تحلیل امنیت جهانی می گوید: این تحریم ها بیشتر به صحنه ای شباهت دارد که کودکی تفنگ به دست گرفته و بدون هیچ درکی، به هر سمتی شلیک می کند، بدون آنکه از عواقب کار خود مطلع باشد.

گال لافت؛ مدیر موسسه تحلیل امنیت جهانی می گوید: چپ و راست، همه کشورها را تحریم می کنید، اما از سویی انتظار دارید همه دنیا همچنان فقط بر پایه پول شما، معاملات خود را انجام دهند. این سناریو، دوام نخواهد داشت.

در چند روز اخیر روزنامه وال استریت ژورنال نیز از تسریع مذاکرات میان عربستان و چین برای پذیرش یوان در معاملات خرید نفت از عربستان خبر داده بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =