صادرات غیرنفتی ایران در سال ۱۴۰۰ با توسعه زیرساخت‌ها و رفع موانع، از مرز ۴۳ میلیارد دلار عبور کرد و برای ۱۴۰۱ هدف‎گذاری شده تا به ۵۵ میلیارد دلار برسد.

هدف‌گذاری ۵۵ میلیارد دلاری برای صادرات غیرنفتی

به گزارش کارآفرین نیوز، سال ۱۴۰۰ در بنادر و پایانه‌های مرزی کشور، ترافیک کالاهای صادراتی، سنگین بود و رشد ۴۰ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۹ داشت.

فرود عسگری، معاون امور گمرکی گمرک ایران تصریح کرد: صادرات کالاهای غیر نفتی در ۱۴۰۰ به بیش از ۴۳ میلیارد دلار رسید که رشد ۱۰ درصدی در وزن و ۴۰ درصدی در ارز آوری را شاهد بودیم.

در سبد صادرات غیر نفتی سال ۱۴۰۰، حدود ۵۳ درصد سهم پتروشیمی و میعانات گازی، ۲۷ درصد مربوط به معدن و صنایع معدنی، ۱۱ درصد مربوط به کشاورزی و صنایع غذایی، ۹/۶ درصد مربوط به بخش صنعت و کمتر از نیم درصد نیز مربوط به فرش و صنایع دستی است.

عوامل متعددی در رشد صادرات غیرنفتی کشور نقش داشتند، از توسعه زیرساخت‌ها گرفته تا رفع برخی از موانع که در نهایت منجر به افزایش صادرات شدند.

صادرات

علیرضا پیمان پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: در سال ۱۴۰۰ برگشت ارز به روش‌های مختلف تسهیل شد و در گروه‌های کالایی مانند خشکبار، زعفران، گیاهان دارویی و آبزیان یک طرح آزمایشی در دست اجرا داریم که براساس آن موضوع تعهد ارزی به گونه‌ای حل می‌شود تا صادرکننده هیچ چالشی نداشته باشد، البته در صورت موفقیت، این طرح را به بقیه بخش‌ها تعمیم خواهیم داد همچنین با پیگیری‌های انجام شده، برخی بنادر کشورهای حاشیه خلیج فارس به روی کشتی‌های ایرانی باز شد و از این بنادر صادرات مجدد کالاهای ایرانی انجام می‌شود.

محصولات ایرانی به ۱۷ کشور جهان صادر می‌شوند و افزایش صادرات علاوه بر ارزآوری کمک می‌کند تا هم تولید در داخل کشور رونق بگیرد و هم کیفیت محصولات تولیدی در سطح استانداردهای جهانی باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =