پس از آمریکا، این بار طوفان افزایش نرخ تورم در انگلیس موجب شد سایر کشورهای گروه هفت نیز نگران افزایش نرخ تورم باشند.

طوفان تورم در کشورهای گروه ۷

به گزارش کارآفرین نیوز، نرخ تورم در انگلیس از مرز تورم ۳۰ سال گذشته فراتر رفت و در ماه فوریه به ۶.۲ درصد رسید. از سال ۱۹۹۲ تاکنون، چنین رشد تورمی در انگلیس سابقه نداشته است.

پیش از این، رشد شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) در انگلیس، ۵.۹ درصد پیش بینی شده بود، اما اعلام گزارش رسمی مرکز ملی آمار بریتانیا، خط بطلان بر تمام پیش بینی ها کشید.

افزایش قیمت انرژی، سوخت و مواد غذایی، عامل اصلی این افزایش تورم اعلام شده است.

در پی انتشار این گزارش، فشارها بر ریشی سوناک؛ وزیر اقتصاد انگلیس و بانک مرکزی انگلیس (BOE) به شدت افزایش یافته است.

بانک مرکزی انگلیس

سازمان ملی آمار بریتانیا (ONS) اعلام کرد: قیمت مصرف کننده در ژانویه ۲۰۲۲، حدود ۵.۵ درصد افزایش یافت. این در حالی است که در فوریه، این رقم به ۶.۲ درصد رسید که از ۳۰ سال گذشته تا کنون بی سابقه بوده است.

آمریکا و انگلیس، به ترتیب بیشترین نرخ تورم را در میان کشورهای گروه هفت (G۷) در ماه های اخیر تجربه کرده اند. گروه هفت متشکل از ۷ کشور صنعتی قدرتمند جهان است.

با آغاز جنگ میان روسیه و اوکراین و در پی آن، افزایش قیمت جهانی کامودیتی ها و منابع انرژی، نرخ تورم در آمریکا و انگلیس با شتاب بیشتری نسبت به سایر کشورهای این گروه، صعودی شد.

پیش از این، بیشتر اقتصاددانان پیش بینی کرده بودند نرخ تورم در بدبینانه ترین حالت به ۵.۹ درصد برسد و فقط تعداد انگشت شماری از اقتصاددانان، تورم بیش از ۶ درصد را محتمل می دانستند.

سازمان ملی آمار همچنین اعلام کرد: افزایش مبالغ قبوض انرژی در بخش خانگی (افزایش ۲۵ درصدی نسبت به سال گذشته) و افزایش قیمت بنزین، عوامل اصلی افزایش قیمت ها در ماه فوریه بوده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =