هشدارهای تحلیلگران اقتصاد بین‌الملل در مورد پایان تسلط دلار بر صحنه معاملات جهانی مالی، کم کم رنگ و بوی واقعیت به خود می‌گیرد.

سلطه دلار بر اقتصاد جهان پایان می‌یابد؟

به گزارش کارآفرین نیوز، در روزهای گذشته، دولت آمریکا مجلس دوما، صنایع دفاعی و رییس اسبربانک روسیه را به فهرست تحریم ها افزود.

علاوه بر این، کاخ سفید با اعلان خبر تشکیل گروه کارشناسان برنامه ریزی اضطراری به نام "تیم ببر" برای مقابله با حمله احتمالی شیمیایی روسیه تاکید کرد: اقدامات تحریمی شدیدتری در راه است. تمامی مسیرهای احتمالی روسیه را که موجب دور زدن تحریم ها شود، بررسی خواهیم کرد.

سلطه دلار

روز گذشته، سرگئی لاوروف؛ وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: کشورهای غربی، جنگ هیبریدی علیه اقتصاد روسیه به راه انداخته اند.

از سال ۲۰۱۴ میلادی، روسیه برای مقابله با تحریم های آمریکا اقدام به راه اندازی سیستم مالی به نام میر (MIR) کرد که در نهایت در سال ۲۰۱۵، اولین کارت های این سیستم توسط بانک مرکزی روسیه صادر شد.

این سیستم مالی که مجرای نقل و انتقال وجوه معاملات است مشابه سوییفت فعالیت می کند.

گرچه در حال حاضر نمی توان راجع به قدرت رقابت این سیستم با سوییفت اظهار نظر کرد، اما حدود ۲۵ درصد نقل و انتقالات مالی در داخل روسیه از طریق سیستم میر انجام می شود. پ

پیشتر اعلام شده بود بیش از نیمی از مردم روسیه دارای یک کارت میر برای انجام تراکنش های مالی در داخل این کشور هستند.

سال گذشته، الکساندر پانکین؛ معاون وزیر خارجه روسیه با تاکید بر ضرورت مدرن سازی سیستم های پرداخت با اجرای تکنیک های جدید فنی اعلام کرده بود: میر (MIR)؛ آغاز تلاش روسیه برای مقابله با تحریم های احتمالی غرب خواهد بود.

پاول زاوالنی؛ رییس کمیته انرژی دومای روسیه نیز اعلام کرد از این پس، خریداران نفت و گاز روسیه باید مبلغ معاملات را با روبل روسیه، شمش طلا، ارز ملی کشورهای دوست روسیه و یا بیت کوین پرداخت کنند که انتشار این خبر، افزایش قیمت بیت کوین را در پی داشت.

بدین ترتیب کشورهایی که همچنان تمایل دارند منابع انرژی مورد نیاز خود را از روسیه تامین کنند باید به فکر یافتن راه های غیردلاری برای پرداخت وجه معاملات باشند.

پس از انتشار این خبر، روبرت هایک؛ وزیر اقتصاد آلمان اعلام کرد این تصمیم روسیه، نقض قرارداد گازی با کشورهایی مانند آلمان تلقی می شود.

بدین ترتیب آرام آرام اقتصاد بین الملل، خود را برای پذیرش تراکنش هایی بر بستر غیردلاری آماده می کند. بر همین اساس، برخی کشورها نیز اعلام کرده اند انجام تعدادی از معاملات تجاری بر بستر غیر دلاری را آغاز خواهند کرد.

هفته گذشته، رسانه ها خبری منتشر کردند مبنی بر اینکه بهای نفت خریداری شده از آرامکو عربستان به یوآن چین پرداخت خواهد شد و این مسئله را آغازی بر سقوط دلار خواندند.

روز گذشته نیز دولت ترکیه اعلام کرد توافق میان دولت ترکیه و روسیه برای استفاده از لیر و روبل جهت تسویه حساب های فیمابین در راه است.

به نظر می رسد کم کم بستر تک قطبی اقتصاد بین الملل که سالهاست بر پایه دلار استوار است در حال برچیده شدن است.

دلار

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =