وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد که دولت تمام ۵۴ هزار میلیارد تومانی که دولت قبل در چهار ماه نخست سال ۱۴۰۰ از بانک مرکزی استقراض کرده بود را تسویه کرد.

استقراض دولت قبل از بانک مرکزی تسویه شد

به گزارش کارآفرین نیوز، سید احسان خاندوزی با تشریح دست‌آوردهای دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۰، تصریح کرد: ما سخت‌ترین سال بودجه‌ای دولت را با کمترین میزان استقراض از بانک مرکزی و کمترین فشار دولت بر پایه پولی پایان دادیم.

وی در تشریح اقدامات و دست‌آوردهای وزارت اقتصاد در تامین مالی دولت در سال ۱۴۰۰، تحقق بیش از ۱۰۰ درصدی درآمدهای مالیاتی در این سال را، نشانه استمرار کاهش وابستگی اقتصاد کشور به فروش نفت عنوان کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان کرد: در حالی دولت مردمی در ابتدای شهریورماه سال ۱۴۰۰، شروع بکار کرد که نه تنها بخش زیادی از ظرفیت انتشار اوراق و استقراض دولت استفاده شده بود، بلکه ۵۴ هزار میلیارد تومان تنخواه نیز در ماه‌های ابتدایی سال، به مصرف رسیده بود و کسری بودجه بزرگی که از ابتدا در دل قانون بودجه وجود داشت، فشار سنگینی را برای تامین هزینه‌های جاری و عمرانی دولت ایجاد می‌کرد.

بی‌سابقه‌ترین تخصیص بودجه عمرانی

خاندوزی گفت: مدیریت مالی دولت با محوریت وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه، در همکاری با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و با اتخاذ دو دسته تدابیر، موفق شد یکی از دشوارترین سال‌های مالی چند دهه اخیر را به گونه ای طی کند که نه تنها به‌طور کامل هزینه‌های جاری کشور تأمین شود، بلکه ۱۳۶ هزار میلیارد تومان هزینه عمرانی نیز تخصیص یابد که در نوع خود یک رکورد بشمار می‌رود.

استقراض دولت قبل تسویه شد

وی با اعلام اینکه در روز ۲۹ اسفند ۱۴۰۰، ۵۴ هزار میلیارد تومان تنخواه باقی‌مانده کاملا تسویه شد افزود: همچنین بسیاری از مطالبات مانند طلب‌های شش‌ماهه معلمان حق‌التدریس و نیز برخی مراکز دانشگاهی کشور تسویه شد.

خاندوزی ادامه داد: اگر به عنوان وزیر اقتصاد کشور بخواهم تصویری از منابع و مصارف سال ۱۴۰۰ ارائه دهم، به اختصار می‌توان گفت دولت در این سال، با ۱۰۰۴ هزار میلیارد تومان منابع و ۱۰۰۴ هزار میلیارد تومان مصارف، کار خود را به پایان رساند.

وزیر اقتصاد افزود: در این میان، بیش از ۵۲۰ هزار میلیارد تومان منابع ناشی از وصول درآمدهای مالیاتی، گمرکی و سایر درآمدهای جاری دولت و بیش از ۱۷۰ هزار میلیارد تومان منابع ناشی از فروش اوراق چه به صورت نقدی و غیر نقدی و اسناد تسویه بود.

پول

افزایش سهم درآمدهای پایدار در بودجه به جای استقراض

خاندوزی با بیان اینکه مجموعاً سهم وزارت اقتصاد در تامین مالی سال ۱۴۰۰ بیش از ۷۰ درصد کل درآمدهای دولت محسوب می‌شود تصریح کرد: با توجه به وصولی بیش از صد در صدی نسبت به رقم مصوب در قانون بودجه ۱۴۰۰ برای درآمدهای مالیاتی، می‌توان گفت شاهد استمرار کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی و کاهش آسیب‌پذیری از این محل بوده‌ایم.

وزیر اقتصاد همچنین با اعلام واریز درآمدهای صادرات نفت خام و میعانات به خزانه که بیش از ۱۹۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ بود و مقایسه آن با رقم ۱۷ هزار میلیارد تومانی در سال ۱۳۹۹، آن را نشانه‌ی این دانست که در شرایط سخت تحریم هم می‌توان از ظرفیت دیپلماسی اقتصادی و همت مدیریت جهادی برای جهش صادرات استفاده کرد.

خاندوزی با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۰ صادرات غیرنفتی کشور حدود ۳۶ درصد افزایش ارزش یورویی و دلاری نشان داده است، گفت: بنابراین صرفاً شاهد افزایش صادرات نفتی نبوده‌ایم بلکه حجم تجارت خارجی کشور حتی بدون لحاظ نفت به ۱۰۰ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ بالغ شد.

صادرات

کاهش ۲۷ درصدی فروش اوراق

وی با اعلام کاهش ۲۷ درصدی فروش اوراق دولت نسبت به سال ۱۳۹۹ در سمت درآمدهای دولت، بیش از ۷۰ درصد مجموع مخارج دولت در سال ۱۴۰۰ را متعلق به هزینه‌های جاری اعلام و اضافه کرد: سهم هزینه‌های عمرانی نیز حدود ۱۴ درصد و سهم مخارج مربوط به بازپرداخت اوراق سال‌های قبل نیز، ۱۶ درصد کل مخارج دولت (نزدیک ۱۶۰ هزار میلیارد تومان) را تشکیل می‌داد.

خاندوزی ادامه داد: اگرچه اداره بودجه‌ای و مالی دولت در یکی از سخت‌ترین سال‌های مالی و تحت شرایط تداوم تحریم‌های ظالمانه خارجی، خود یک دست آورد ارزشمند به شمار می‌رود، اما اصلاح ساختار معیوب بودجه‌ای که از گذشته به ارث رسیده است، همچنان در سال‌های پیش رو در دستور کار دولت خواهد بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =