رییس کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی گفت: ۳۴۰ میلیون دلار سرمایه خارجی از زمان آغاز به کار دولت سیزدهم وارد کشور شده که لزوما به معنای ورود پول نقد به حساب‌ها نیست.

۳۴۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی انجام شد

به گزارش کارآفرین نیوز، علی فکری در پاسخ به این پرسش که بیشترین سرمایه گذاری ها در کدام حوزه ها بوده است؟ گفت: کل میزان سرمایه ورودی به ایران، عمدتا در صنایع مرتبط با انرژی و یا کالاهای انرژی بر سرمایه وارد ایران می‌شود، زیرا حوزه انرژی یک مزیت نسبی و گاهی اوقات مزیت مطلق ما است.

وی در جواب این پرسش که چرا میزان سرمایه گذاری از سوی سایر کشورها در ایران کم است؟ بیان کرد: یک عامل اصلی در جذب سرمایه گذاری خارجی این است که کشورها بتوانند طرح‌هایی را معرفی کنند که معنی دار و در زنجیره ارزش جهانی تعریف شده باشند.

گاهی اوقات علت اینکه برخی از طرح‌ها به نتیجه نمی‌رسند، این است که ما شرکای درستی را انتخاب نکرده ایم. به عنوان مثال، در برجام شرکای انتخاب شده به صورت واقعی و براساس منافع مشترک بین ایران و کشورهایی که می‌خواهند در ایران سرمایه گذاری کنند و علاقه‌مند به سرمایه گذاری مشترک هستند انتخاب نشده بودند؛ بنابراین طبیعی است که ناگهان با کاهش آمار سرمایه گذاری مواجه شدیم.

علی فکری

همه جای دنیا تلاش می‌کنند تا شرکای خود را براساس شناخت و واقعیت‌ها انتخاب کنند.

اینکه در دولت فعلی نیز بر توازن در روابط خارجی تاکید می‌شود و تمرکز خود را به کشورهای همسایه و نسبتا همسو با جمهوری اسلامی منوط کنیم، از اینجا ناشی می‌شود که از ابتدا شرکای درستی را انتخاب کنیم تا با هر تحولی که در هر نقطه دیگری از دنیا به وجود می‌آید، شرکای خود را از دست ندهیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =