افزایش بهای انرژی در پی تداوم جنگ روسیه و اوکراین، دایره نگرانی غربی‌ها از طولانی شدن جنگ و ادامه تحریم‌ها را گسترده‌تر کرده است.

نگرانی از وخامت اوضاع در بزرگترین اقتصاد اروپا

به گزارش کارآفرین نیوز، انتشار گزارش های اخیر از جو اقتصادی در آلمان، تحلیلگران ارشد اقتصادی این کشور را بسیار نگران کرده است.

موسسه تحقیقات اقتصادی Ifo مستقر در مونیخ که در دنیا به انتشار گزارش مستند شاخص ماهانه جو تجارت و کسب و کار Ifo شهرت دارد، با انتشار گزارش ماهانه در ۲۵ مارس ۲۰۲۲ (۵ فرورودین) بر وسعت نگرانی های اقتصادی دولتمردان افزود. این موسسه دارای یکی از مطمئن ترین و برترین اتاق های فکر اقتصادی در سطح بین الملل است.

بر اساس گزارش این موسسه، شاخص جو تجارت و کسب و کار با پیمودن روند نزولی از ۹۸.۵ در ماه فوریه ۲۰۲۲، به ۹۰.۸ در ماه مارس رسید. در حالی که پیش بینی تحلیلگران اقتصاد جهانی، حدود ۹۴.۲ اعلام شده بود.

توماس گیتزل؛ اقتصاددان ارشد گروه بانکی VP در واکنش به گزارش شاخص Ifo ماه مارس، با اشاره به درجه اعتبار گزارش های مستند این مؤسسه می گوید: پیام مهمترین بارومتر اقتصادی آلمان کاملا واضح است: حرکت اقتصاد آلمان به سمت رکود، نگران کننده است.

انتشار شاخص مدیران خرید در این کشور در روز پنجشنبه ۲۴ مارس، مقامات اقتصادی را کمی امیدوار کرد اما به گفته گیتزل، انتشار گزارش شاخص "تلنگر مهمی بر عرصه اقتصاد بین الملل وارد ساخت". آلمان دارای بزرگترین و قدرتمندترین اقتصاد صنعتی در اروپا است.

ژنس الیور نیکلش؛ اقتصاددان ارشد لاندس بانک نیز می گوید: اختلاف فاحش بین پیش بینی ها و واقعیات وجود دارد. حتی اگر اینگونه هم نبود، باز هم عدم اطمینان ناشی از درگیری ها و تنش های موجود، بسیار زیاد است.

لاندس بانک بادن - وورتمبرگ؛ گروه بانکداری و مالی آلمانی است که از ادغام چندین بانک مهم آلمان در سال ۱۹۹۹ تأسیس شد و دفتر مرکزی آن در اشتوتگارت قرار دارد.

آلمان

آندریاس شورله؛ اقتصاددان ارشد دِکابانک آلمان نیز با اشاره به وابستگی یک جانبه بزرگترین اقتصاد اروپا به کشورهای تامین کننده و همچنین کشورهای خریدار گفت: عدم اطمینان اقتصادی موجود، مقوله ای فراتر از جنگ اوکراین است. باید پایداری و ثبات مدل کسب و کار و تجارت در آلمان به دقت بررسی شود.

ژورگ کِرَمر؛ تحلیلگر اقتصادی کامرزبانک می گوید: شرکت ها به شدت نگران عواقب تحریم های نفتی هستند؛ موضوعی که می تواند موجب جهش فنروار قیمت ها در بازارهای جهانی شود.

کلاوس ولراب؛ تحلیلگر اقتصادی Ifo نیز در گفتگو با رویترز اعلام کرد: در حال حاضر، دو سوم شرکت های صنعتی به دنبال افزایش قیمت محصولات خود هستند. دومینوی تأثیرات اقتصادی آغاز شده است و بسته حمایتی دولت از صنایع شامل معافیت های مالیاتی و غیره، دیگر جوابگوی افزایش هزینه های تولید نخواهد بود.

رابرت هایک؛ وزیر اقتصاد آلمان هفته گذشته پیش از سفر خود به قطر اعلام کرده بود این کشور برای تامین هیدروکربن های مصرفی به شدت به روسیه وابسته است و اگر دریافت گاز از روسیه تضمین نشود، حتی در سال ۲۰۲۲ یعنی در کوتاه مدت نیز این کشور با کمبود گاز برای گرمایش منازل و روشن ماندن چراغ تولید صنایع آلمانی مواجه خواهد شد.

با این تفاسیر، به نظر می رسد رکود هر چند اندک در اقتصاد آلمان می تواند آغازگر ریزش دومینوی اقتصادی اروپا باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =