رئیس کل گمرک ایران با اعلام تجارت خارجی ۱۰۰ میلیارد دلاری کشور در سال گذشته، میزان واردات صورت گرفته را ۵۲ میلیارد دلار و صادرات را نیز ۴۸ میلیارد دلار اعلام کرد.

حجم تجارت خارجی کشور ۱۰۰ میلیارد دلار شد

به گزارش کارآفرین نیوز، علیرضا مقدسی با اعلام اینکه تجارت خارجی غیرنفتی کشور در سال ۱۴۰۰ با تبادل ۱۶۲ میلیون تن کالا با کشورهای جهان، رکورد ۱۰۰ میلیارد دلاری را به ثبت رساند، بیان داشت: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۳۸ درصد رشد داشته است.

رئیس کل گمرک ایران اظهارداشت: ۱۲۲ میلیون تن کالای ایرانی به ارزش ۴۸ میلیارد دلار، در سال ۱۴۰۰ به اقصی نقاط جهان صادر شد که این میزان ۱۴ میلیارد دلار بیشتر از سال قبل بود و رشد ۴۱ درصدی داشت.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۴۰ میلیون تن کالا به ارزش ۵۲ میلیارد دلار در سال گذشته وارد کشور شد، افزود: این واردات عمدتا کالای اساسی، مواد خام و ماشین‌آلات تولید بودند.

مقدسی خاطرنشان کرد: میزان کالاهای وارداتی در سال ۱۴۰۰ در مقایسه با سال ۹۹ رشد ۲۱ درصدی در وزن و ۳۶ درصدی در ارزش را به همراه داشت.

معاون وزیر اقتصاد گفت: رکورد صادرات کشور در سال ۱۴۰۰ در حالی به دست آمد که سخت‌ترین تحریم‌های ظالمانه، توسط نظام سلطه علیه ملت ایران در این سال وضع و اجرا شد.

رئیس کل گمرک درباره ۵ شریک اول تجاری ایران در سال ۱۴۰۰ تصریح جرد: امارات، چین، ترکیه، آلمان و فدراسیون روسیه ۵ کشور عمده طرف معامله واردات کالا به کشور در سال ۱۴۰۰ بودند. همچنین کشورهای چین، عراق، ترکیه، امارات متحده عربی و افغانستان ۵ کشور عمده مقصد کالاهای صادراتی کشورمان در سال ۱۴۰۰ بودند.

وی درباره رشد ترانزیت نیز گفت: کالاهای عبوری خارجی از مسیر کشورمان در سال ۱۴۰۰ با رشد ۶۸ درصدی، به ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن رسید که پس از هفت سال دوباره کشور توانست به این میزان ترانزیت کالا بازگردد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.