به دلیل جنگ میان دو کشور اصلی تولید کننده گندم در اروپای شرقی، ضریب امنیت غذایی در سراسر جهان به شدت کاهش یافته است.

سایه جنگ بر سر امنیت غذایی جهان

به گزارش کارآفرین نیوز، از آنجا که روسیه و اوکراین؛ اصلی ترین تولید کننده و صادرکننده گندم مورد نیاز جهان هستند، وقوع جنگ میان این دو کشور بیش از هر عامل دیگری در کوتاه مدت، به افزایش آمار پناهجویان و همچنین افزایش احتمال وقوع قحطی در جهان منجر شد.

اختلالات طولانی مدت در روند صادرات، خشکسالی، افزایش آمار پناهجویان نیازمند و افزایش بی سابقه قیمت کودهای شیمیایی و برخی عوامل پنهان دست به دست هم داده اند تا تقریبا همگان به این نتیجه برسند که بحران عدم امنیت غذایی و گرسنگی در جهان، حتمی و قریب الوقوع است.

جنگ اوکراین و روسیه

جنگ میان روسیه و اوکراین که مجموعا حدود یک سوم گندم موجود در دنیا را تولید می کنند موجب شد قیمت غلات در بازه زمانی ده روزه منتهی به ۳ مارس، بیش از ۲۱ درصد افزایش یابد.

افزایش قیمت سوخت و کودهای شیمیایی، تغییرات نامساعد آب و هوایی در اقصی نقاط دنیا مانند کم آبی و خشکسالی در منطقه آمریکای شمالی به موازات افزایش نیازهای غذایی پناهجویان بی شمار پس از جنگ، احتمال بروز روند گرسنگی در سال ۲۰۲۲ را در جهان به یقین تبدیل کرد.

اریک مونوز؛ مشاور ارشد سیاست کشاورزی موسسه خیریه آکسفام (Oxfam) می گوید: از هر زاویه ای نگاه می کنید، وضعیت امنیت غذایی در حال تبدیل شدن به فاجعه است. بدون کمک های حیاتی و فوری، اوضاع روز به روز بدتر خواهد شد.

Oxfam

موسسه خیریه آکسفام (Oxfam) در سال ۱۹۴۲ با هدف مبارزه با فقر و گرسنگی در سراسر جهان، توسط هیات موسس دانشگاه آکسفورد در نایروبی کنیا تاسیس شد که دفتر مرکزی آن همچنان در نایروبی قرار دارد.

مونوز می افزاید: وضعیت موجود، هشدار دهنده است. شرایط، هیچ وقت تا این اندازه نگران کننده نبوده است. افزایش سرسام آور مواد غذایی و روند فزاینده گرسنگی در جهان، ضرورت آغاز بازنگری ها در سیستم های جهانی غذایی را متذکر می شود.

از سوی دیگر، راه حل های کوتاه مدت به سختی توان رویارویی و غلبه بر شرایط موجود را دارند. بر اساس گزارش های مستند مجامع علمی و تحقیقاتی، شرایط آب و هوایی به گونه ای است که در بسیاری از مناطق، خشکسالی آغاز شده است. کشاورزان آمریکایی از نظر بارش ها با شرایطی روبرو هستند که در ۱۲۰۰ سال گذشته، بی سابقه بوده است و امیدی به افزایش میزان تولید نیز وجود ندارد.

نوتریِن (Nutrien)؛ بزرگترین تولیدکننده کود شیمیایی در جهان اعلام کرد: ظرفیت تولیدات این شرکت تا ۲۰ درصد در سال ۲۰۲۲ افزایش خواهد یافت اما افزایش قطعی قیمت ها سبب خواهد شد بسیاری از کشاورزان، قدرت خرید کودهای شیمیایی مورد نیاز را از دست بدهند.

هشدار برنامه جهانی غذا

پیش از آغاز جنگ روسیه و اوکراین، بالاترین آمار ثبت شده پناهجویان که برای نجات از گرسنگی به کمک سازمانهای دولتی نیاز داشتند ۲۶ میلیون نفر بوده است.

جنگ اخیر در اروپای شرقی، موجب افزایش ۱۰ میلیون نفری تعداد مددجویان برای نجات از گرسنگی شده است.

برنامه جهانی غذا (WFP)

برنامه جهانی غذا (WFP)؛ شاخه کمک های غذایی سازمان ملل متحد اعلام کرد: در حال حاضر پیش بینی می شود جنگ اخیر به شرط عدم تغییر سایر عوامل، ماهانه ۷۱ میلیون دلار بر هزینه های این سازمان برای تامین غذای پناهجویان بیفزاید.

حتی اگر جنگ میان این دو تامین کننده جهانی در کوتاهترین زمان ممکن پایان یابد، با توجه به حجم تحریم ها علیه روسیه، افزایش قیمت سوخت و کامودیتی ها، خروج بسیاری از دست اندرکاران صنایع کشاورزی و معدنی از اوکراین، تخریب بسیاری از مزارع و منابع، همگی از عواملی هستند که چشم انداز نگران کننده ای برای امنیت غذایی در سراسر جهان ترسیم می کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =