کارشناس ارشد حوزه کار معتقد است که در شرایط حاضر، کارآفرینی اجتماعی مقدّم بر کارآفرینی تجاری است زیرا با کارآفرینی اجتماعی، تحرک و نشاط نیز ایجاد می‌شود که نیاز جامعه است.

پای مردم باید به کارآفرینی باز شود

به گزارش کارآفرین نیوز؛ کارآفرینی اجتماعی به نوعی از کارآفرینی گفته می شود که کارآفرین با شناسایی مشکلات اجتماعی و با استفاده از روش و مفاهیم کارآفرینی از طریق سازماندهی، ایجاد و مدیریت سرمایه، نه تنها مشکل را حل می کند، بلکه کارآفرینی نیز کرده است.

کارشناسان معتقدند که کارآفرینی اجتماعی با خلق سرمایه اجتماعی، فعالیت های جامعه محور با منفعت عمومی را بسط داده و آمادگی این را دارند که با انعطاف و ریسک پذیری، سیستم حرکتی را با توجه به تغییرات بازار و محیط اجتماعی، متناسب و چابک نمایند.

کارآفرینی اجتماعی

از آغازگران این راه می توان به "جبار باغچه بان" اشاره کرد که در سال ۱۳۰۳ کودکستانی به نام "باغچه اطفال" را در تبریز تاسیس کرد و کودکان کر و لال را به طور رایگان آموزش داد تا اینکه سرانجام در سال ۱۳۴۵ کد بودجه ای در بودجه کشور به نام دبستان وی ثبت شد.

حمید حاج اسماعیلی؛ کارشناس ارشد حوزه کار در گفتگو با خبرنگار کارآفرین نیوز، ضمن تاکید بر اینکه ساختار اجتماعی جامعه ایران در سال های گذشته دچار مشکل اساسی شده است، گفت: ما نیاز داریم که برای رسیدن به انسجام و هارمونی اجتماعی و ایجاد امید در جامعه، به کارآفرینی اجتماعی توجه کنیم.

وی توجه به کارآفرینی اجتماعی را زمینه ای برای به نتیجه رسیدن برنامه های اقتصادی در سایر بخش ها دانست و ادامه داد: مشکلات موجود در ساختار اجتماعی ما اجازه نمی دهد که برنامه های اقتصادی به نتیجه برسند و اگر می خواهیم در بخش های اقتصادی و فرهنگی تحرک ایجاد کنیم، باید انسجام و نشاط را با کارآفرینی اجتماعی ایجاد نماییم.

به گفته حاج اسماعیلی، کارآفرینی اجتماعی نه تنها خودش شغل ایجاد می کند، بلکه زمینه ساز برای سایر بخش ها نیز است و باعث می شود که مسئولیت های اجتماعی احیا شده و مردم حضور فعالی در جامعه داشته باشند.

حمید حاج اسماعیلی

وی تاکید کرد: کارآفرینان اقتصادی، فرصت ها را کشف می کنند و از کشف این فرصت ها سود می برند در عین حال، ایجاد و کشف فرصت ها در بخش اجتماعی هم باید صورت بگیرد.

این کارشناس حوزه کار، غفلت بزرگ را نادیده گرفتن پتانسیل مردمی عنوان کرد و گفت: کارآفرینی اجتماعی یک ضرورت است که هم شغل ایجاد می کند و هم پتانسیل را به بخش اقتصادی داده و آن را به تحرک وا می دارد.

حاج اسماعیلی بر بازسازی ساختار اجتماعی تاکید کرد و توجه به انگیزه بخشی در حوزه های آموزشی و فرهنگی را لازم دانست و گفت: کارآفرینی اجتماعی ممکن است به طور فردی یا در قالب یک سازمان و به شکل جمعی انجام شود و اگرچه هدف آن به طور مطلق سودآوری نیست، اما با توجه به یک ارزش اجتماعی، یک آینده بهتر را با کارآفرینی، افزایش انسجام اجتماعی، بهبود امید و کیفیت زندگی مردم و همچنین ارائه راهکارهای نو برای مشکلات جامعه تضمین می کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =