رئیس‌کل بانک مرکزی از انجام نظارت‌های هوشمند بر عملکرد بانک‌ها در سال جدید خبر داد و در قالب برنامه تحول نظام بانکی، ۷ فرمان مهم صادر کرد.

۷ فرمان مهم به مدیران‌ عامل بانک‌ها

به گزارش کارآفرین نیوز، علی صالح آبادی در دیدار نوروزی با مدیران عامل بانک‌ها، گفت: بانک مرکزی نظارت‌های هوشمند خود را در چارچوب برنامه جامع تحول و اصلاح شبکه بانکی کشور، گسترده‌تر خواهد کرد؛ به همین منظور بانک ها باید:

- انضباط مالی و بهداشت اعتباری خود را در دستور کار جدی قرار دهند.
- اعطای تسهیلات بانکی به مردم را با رعایت اعتبار سنجی دقیق و وثایق سهل‌تر، تسهیل کنند.
- تسهیلات بانکی را به صورت هدفمند و صحیح به بخش های مختلف تولیدی اعطا کنند.
- تخصیص اعتبارات و تسهیلات بانکی به بخش های غیرمولد را متوقف کنند.
- مراقبت های لازم در زمینه کنترل مقداری ترازنامه بانک‌ها را به صورت دقیق انجام دهند.
- مدیریت نقدینگی را به صورت جدی در دستور کار قرار دهند و نظارت هوشمند بر مصرف تسهیلات را عملیاتی سازند.
- اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی نیز طبق قانون بودجه ۱۴۰۱ جز با سپردن وثایق معتبر، ممنوع است.

افزایش موارد وثایق بانک ها نزد بانک مرکزی

رئیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه بانک ها قبلاً طلا، اوراق و ارز را می ‌توانستند نزد بانک مرکزی به عنوان وثیقه بگذارند، افزود: در سال جاری، به این وثایق موارد دیگری هم اضافه شده و به زودی دستورالعمل آن نیز آماده ارسال می‌شود، در این شرایط بانک مرکزی می‌تواند این وثایق را در صورت عملی نشدن تعهد بانک ها در سامانه ای به فروش برساند.

ضرورت عملیاتی شدن اصلاح نظام بانکی

صالح آبادی همچنین بر این موضوع تاکید کرد و گفت: از الزامات سال جاری اصلاح نظام بانکی در سه حوزه رابطه دولت با بانک مرکزی و بانک ها، رابطه بانک‌ها و بانک مرکزی و رابطه بانک‌ها با مشتریان است و امسال حتما فرآیند اصلاح و تحول در این سه رابطه باید اتفاق بیفتد تا شاهد تحول در نظام بانکی باشیم.

رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به راه اندازی صندوق های بازار پول در سال جاری افزود: صندوق های بازار پول می توانند ابزاری با سررسید کمتر از یکسال را خریداری کنند، بر این اساس در سال ۱۴۰۱ بانک ها نیز با ساز و کار مشخص و هماهنگ با سازمان بورس می توانند در بازار سرمایه اقدام به تشکیل این صندوق ها نمایند.

وی در ادامه تصریح کرد: در کنار صندوق های بازار پول که به زودی در دستور کار قرار می‌گیرد، بانک ها همچنین برای مدیریت نقدینگی خود می توانند با هماهنگی بانک مرکزی اوراق کوتاه مدت زیر یک سال در فرابورس منتشر کنند، به این نحو که بانک ها بر اساس مجوز بانک مرکزی اقدام به انتشار گواهی سپرده (Certificate of Deposit) می‌نمایند، این گواهی سپرده معاف از مالیات بوده و در بازار سرمایه نیز به نرخ بازار قابل معامله است.

رئیس کل بانک مرکزی در پایان همچنین ضمن تاکید بر لزوم آسیب شناسی برخی از اختلالات بوجود آمده در بعضی خودپردازهای بانکی طی روزهای گذشته نوروز، برای بررسی دقیق این موضوع در بانک ها و حل مشکل احتمالی در آینده دستورات لازم را صادر کرد.

در این دیدار مدیران عامل بانک‌ها نیز با ارایه دیدگاه‌های خود درقبال برنامه جامع تحول شبکه بانکی و حمایت از برنامه‌های بانک مرکزی در جهت حمایت از رونق تولید و اقتصاد دانش‌بنیان، از اصلاح روابط بانکی و تسهیل ارایه تسهیلات خرد به مردم با رعایت اعتبارسنجی و ابزارهای جدید مدیریت نقدینگی در شبکه بانکی استقبال کردند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =