کمترین اطلاعاتی که باید از چگونگی سرمایه گذاری در بورس بدانید چیست؟ سوالی است که پاسخ به آن واقعا آسان نیست به ویژه اینکه ما در بازار بورس- بازار سهام- ایستاده ایم، بازاری که بزرگترین ویژگی آن تغییر و تحول مداوم است.

آنچه از بازار بورس باید بدانید

به گزارش کارآفرین نیوز، واقعیت این است که همه نگران ضرر هستند بنابراین از سرمایه گذاری در بازار خطرناک سهام تا حد مقدور پرهیز می کنید اما تا زمانی که پیچ و خم ها و پستی و بلندی های بازار بورس را نشناخته اید و بنابراین سوال اساسی در ورود به بازار بورس و سرمایه گذاری در سهام این است: «چه چیزهایی را باید درباره بازار بورس بدانیم؟» این تلاشی پیش دستانه برای جبران بسیاری از خطاهای احتمالی و و خطرهای کمین کرده در مسیر سرمایه گذاری است.

پاسخ سوال «از بورس چه باید بدانیم» برای جلوگیری از خسارت یا دستیابی به سود مطلوب، کافی نیست. زیان در هر سرمایه گذاری، ناگزیر است و تضمینی وجود ندارد که شما از همه زوایای بازار سرمایه گذاری آگاه باشید اما قطعا الفبای کار بورس و دانش اساسی درباره بازار سهام را نیاز دارید.

فهم چه چیزهایی از بازار بورس ضروری است؟

۱- از پایین آمدن قیمت ها نترسیدآنچه باید از بازار بورس بدانید

اگر خواهان سرمایه گذاری در سهام یا مضاربه در بورس هستید و با سهمی روبرو می شوید که در حال سقوط است از سرمایه گذاری در آن نترسید البته به شرطی که این کاهش ارزش، معتدل باشد زیرا احتمال اینکه این سهم دوباره به افزایش بازگردد و بهبود یابد زیاد است اما اگر کاهش ارزش سهم، شدید باشد به صلاح نیست که با سرمایه گذاری در چنین سهمی، قمار خطرناکی کنید.

گفته می شود «پایین بخر و بالا بفروش» . این ظاهرا توصیه ای طبیعی و بدیهی است که نیازی به تشریح بیشتر ندارد اما واقعیت این نیست. وقتی ارزش سهام رو به پایین است مردم از سرمایه گذاری یا خرید سهم پرهیز می کنند و در زمان اوج گیری قیمت سهمی، بعضی از مردم انتظار افزایش بیشتر را می کشند. این مساله ای منطقی است اما باید دلایلی هم باشد که احتمال بدهید سهم در حال افزایش باز هم در آینده رشد خواهد داشت. (گاهی مردم سود نقد حاضر را به طمع نسیه آینده از دست می دهند.)

۲-تعارض منافع یک اصل استآنچه باید از بازار بورس بدانید

در پاسخ به «چه چیزهایی باید از بورس بدانید؟»، باید گفت که بازار اوراق مالی یک نظام کاملا «خصمانه» است. چرا خصمانه؟ وقتی یک سرمایه گذار اقدام به فروش ورق مالی می کند در آن طرف معادله یا معامله، باید شخص دیگری باشد که برای خرید این سهم یا سند بهادار آمادگی داشته باشد اما نکته اینجاست که همیشه، یکی (خریدار یا فروشنده) ضرر و دیگری سود می کند یا به عبارت دیگر نمی شود که هر دو (خریدار و فروشنده) منطقی عمل کرده باشند، بنابراین همیشه یکی سود می برد و دیگری (خریدار یا فروشنده) متحمل زیان می شود و به همین علت گفته می شود بازار اوراق مالی، نظامی خصمانه است.به همین خاطر هم تعارض در رویکردها و خوانش از اوضاع و احوال سهام، اساس بورس را تشکیل می دهد.

۳-تغییر دائم، خصلت اساسی سهام استآنچه باید از بازار بورس بدانید

جوهر و سرشت بازار اوراق مالی (بورس ها) تغییر و تحول همیشگی و نوسان و صعود و سقوط دائمی است؛ چرا؟ حقیقت این است که عواملی همواره در نرخ های سهام نقش تعیین کننده دارند. مثلا؛ رسانه ها، نظرات سرمایه گذاران معروف (مانند رویکرد ایلان ماسک رئیس تسلا در سرمایه گذاری روی رمزارزها)، حوادث طبیعی، ناآرامی های سیاسی و اجتماعی، عرضه و تقاضا یا کمبود و فراوانی در کالاهای جایگزین مناسب.

علاوه بر این تعداد و نسبت خریداران و فروشندگان سهام مهم است. قاعدتا اگر فروشندگان بیشتر از خریداران باشند، سهام رو به کاهش می گذارد و بالعکس، وقتی تعداد خریداران بیش از فروشندگان باشد (تقاضای بالا) قیمت سهام رو به افزایش می گذارد.

۴- پیشگویی، محال استآنچه باید از بازار بورس بدانید

می دانیم که اگر ارزش سهمی در حال کاهش است در آینده احتمالش هست که رونق دوباره گیرد و ارزش آن بیشتر شود؛ عکس این حالت هم صادق است اما پیشگویی درباره قیمت در توان هیچ کس نیست.سرمایه گذار در بورس هر چقدر قدیمی و متخصص و با تجربه باشد نمی تواند قیمت سهمی را پیش بینی کند و حتی نمی تواند بگوید ایده آل ترین زمان برای ورود به بازار یا خروج از آن چیست؟ درست است که بعضی وقت ها بر اساس تحلیل ها زمان بهتری برای ورود به بازار یا خروج از آن مناسب است اما آیا این بهترین زمان ممکن است؟ جوابی برای این سوال نداریم کما اینکه تصمیم های انسان محور، گاهی همه معادلات و منطق های ریاضیاتی را بی اثر می کند.

 

محمد علوانی تحلیلگر بورس در مجله عربی کارآفرینان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =