تولید دانش بنیان و اشغال آفرینی در سایه حمایت بانک‌ها از بخش‌های تولیدی کشور محقق خواهد شد و در این راستا برنامه بانک کارآفرین در خصوص حمایت از بخش سلامت، غذا و تامین کالای اساسی، الگویی برای دیگر بانک‌ها خواهد بود.

حرکت بانک کارآفرین برای تحقق شعار سال

به گزارش کارآفرین نیوز، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (حفظه‌الله) در پیام نوروزی خود، تنگی معیشت مردم، مسئله گرانی و تورم را مشکلات اصلی کشور عنوان کرد که با ریشه‌یابی صحیح باید در جهت رفع این مشکلات اقداماتی انجام شود.

نکته جالب این بوده که معظم‌له با اشراف کامل به مسائل کشور سال را «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» نام‌گذاری کردند.

از سوی دیگر نگاه به نام‌گذاری سال‌های اخیر از سوی ایشان حکایت از این دارد که مسئله تولید همواره در نگاه ایشان جایگاه ویژه‌ای داشته است، به بیان دیگر مقام معظم رهبری با دوراندیشی کامل، کلید پیشرفت و گذر از مشکلات را تولید دانسته‌اند.

تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین

متاسفانه در سال‌های اخیر نگاه مسئولین در بخش‌های مختلف و به شعار سال، فقط یک نگاه گذرا بوده و به این مسئله به‌ صورت ریشه‌ای توجه نشده است.

یکی از ارگان‌هایی که نقش حیاتی در تحقق اهداف شعار سال را داشته، بانک‌های کشور بوده که اگر با نگاه دقیق و کارشناسانه به مسئله حمایت از تولید، ورود کرده بودند، بی شک بخش بزرگی از مسائل مربوط به اشتغال و کمبود کالاهای اساسی در کشور مرتفع شده بود.

در واقع بانک‌ها به دلیل منابع مالی که در اختیار دارند، قادر بوده بخش‌های تولیدی کشور را پویاتر سازند. از سوی دیگر یکی دیگر از مسائل مهم کشور در سال‌های اخیر تامین کالاهای اساسی بوده که در این زمینه نیز بانک‌ها قادر هستند، نیازهای مالی تامین‌کنندگان این کالاها را مرتفع سازند.

از طرف دیگر، مسئله مربوط به سلامت مردم نیز از موضوعات حیاتی بوده که در سالیان اخیر به دلیل تحریم‌های ظالمانه کشور با مشکلات متعددی در زمینه تامین دارو و تجهیزات پزشکی مواجه بوده است.

البته این تحریم‌ها سبب شده که شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی در جهت حل این مشکلات وارد شوند و گام‌های مثبتی در این زمینه مشاهده می‌شود، با این‌ وجود شرکت‌های دانش‌بنیان با مسائل مربوط به تامین مالی مواجه بوده که در این زمینه نیز اهمیت بانک‌ها بیش از گذشته احساس می‌شود.

در سایه همین مسائل، بانک کارآفرین به‌ عنوان یکی از اولین بانک‌های خصوصی کشور، اولویت‌های خود را بخش سلامت، غذا و کالای اساسی عنوان کرده است.

در این‌ خصوص دکتر احمد بهاروندی، مدیرعامل بانک کارآفرین در نشست تبیین استراتژی خطوط اصلی کسب‌ و کار بانک در سال ۱۴۰۱، بخش‌های سلامتی، غذا و کالاهای اساسی را در صدر اولویت‌های کاری این بانک عنوان کرد و گفت: با یاری خداوند به‌عنوان بانک معین در این حوزه مسئولیت‌های اجتماعی خود را ایفا کند.

دانش بنیان

بی شک این اقدام بانک کارآفرین، سبب خواهد شد که منویات رهبری در خصوص شعار سال تحقق یابد.

به بیان دیگر حمایت بانک کارآفرین از بخش‌های سلامت، غذا و کالاهای اساسی سبب می‌شود در وهله اول تامین کالای اساسی در کشور افزایش یابد و همین افزایش تامین کالای اساسی، بار روانی مشکلات در این زمینه را کم خواهد کرد.

از سوی دیگر حمایت از بخش سلامت و دارو سبب می‌شود که شرکت‌های دانش‌بنیان با آسودگی طرح‌های خود را ادامه داد که این امر علاوه بر افزایش اشتغال در کشور، وابستگی به خارج از کشور را نیز کاهش خواهد داد.

آنچه مشخص است، اگر صنعت بانکداری کشور، در بخش‌های مختلف تولید، ورود نمایند، در سایه برنامه‌های اقتصادی دولت، می‌توان جهش اقتصادی قابل قبولی را برای کشور تصور نمود که در سایه آن اشتغال افزایش و رفاه نسبی در کشور ایجاد خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =