پیش‌بینی برخی کارشناسان از وضعیت بازار مسکن در سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد با واقعی سازی قیمت‌ها، شاهد بازگشت سکون و آرامش به این بازار خواهیم بود.

آرامش در بازار مسکن

به گزارش کارآفرین نیوز، بیش از چهار سال است که قیمت ها در بازار مسکن متاثر از افزایش نرخ تورم و نرخ ارز، کمبود عرضه و شرایط نامناسب اقتصادی، رشدی صعودی داشته اما طی ماه های گذشته قیمت ها در این بازار دچار نوسان شده و اکنون وضعیت تغییر کرده است.

به عقیده کارشناسان، حباب قیمتی مسکن در حال شکستن است و با منطقی تر شدن نرخ ها از اواخر سال ۱۴۰۰ شاهد ثبات قیمت ها در این بازار هستیم و احتمال می رود در سال ۱۴۰۱ با افزایش عرضه مسکن و بازسازی و نوسازی بافت های فرسوده و کاهش نرخ تورم و ارز، قیمت مسکن با کاهش چند درصدی همراه شود.

جدای از آن، اگر مذاکرات هسته ای در وین به توافق منجر شود با رشد اقتصادی و افزایش درآمدهای صادراتی و رونق ساخت و ساز و اجرای پروژه نهضت ملی مسکن، امید داریم که با جبران کمبود مسکن، قیمت ها در این بازار واقعی سازی شود و حباب غیرمتعارف قیمتی شکسته شود.

بر اساس پیش بینی هایی که کارشناسان درباره وضعیت بازار مسکن در سال ۱۴۰۱ داشتند، امسال جهش قیمت مسکن نخواهیم داشت.

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران نیز در این باره اظهار کرد: آنچه مسلم است اینکه بازار مسکن دوره تنش قیمتی را پشت سر گذاشته و از سال ۱۴۰۰ وارد دوره ثبات شده است.

اما متغیرهایی مثل مذاکرات هسته ای، تحولات اقتصاد کلان، بازارهای موازی، تورم عمومی، میزان نقدینگی، تورم نهاده‌های ساختمانی و میزان کسری مسکن بر این بازار اثرگذار است بر همین اساس پیش‌بینی دقیق این بازار ممکن نیست.

به گفته او، به دلیل عدم توانایی دولت قبل در کنترل تلاطمات اقتصادی و رشد شدید نرخ ارز در سال های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ بازار مسکن با رشد قیمت مواجه شد و مشاوران املاک نه تنها هیچگونه نقشی در افزایش قیمت نداشتند بلکه از جهش نرخ ها و رکود معاملات متضرر شدند.

بازار مسکن

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران افزود: علیرغم افزایش هزینه های ساخت و ساز مسکن، انتظارات تورمی در بازار کاهش یافته و بنا به گفته سازندگان، قیمت نهاده های ساختمانی در یک سال اخیر تا ۵۰ درصد افزایش یافته و این مسئله منجر به کاهش تولید مسکن شده است. طبیعتا باید با فشار تقاضا در بازار مواجه باشیم که قدرت خرید ندارد و این فشار به شکل رشد اجاره بها بروز کرده است.

وی با بیان اینکه برای سال ۱۴۰۱ انتظار افزایش تا حد تورم در بخش ساخت و ساز را داریم، اما در بازار مسکن، ظرفیتی برای رشد قیمت وجود ندارد، تصریح کرد: دولت سیزدهم نشان داده در کنترل تورم و افزایش ساخت و ساز، جدیت دارد. اگر طرح نهضت ملی مسکن با هدف ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی به نتیجه برسد، قطعا اثرات خوبی در بازار خواهد داشت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =