رضا تهرانچی، خالق بیسکویت مادر به عنوان کارآفرین برتر کشور، در اولین روز هفته جاری بر اثر کهولت سن درگذشت.

خالق بیسکویت مادر را بهتر بشناسید

به گزارش کارآفرین نیوز، رضا تهرانچی در سال ۱۳۰۲ در کاشان متولد شد، وی دوران ابتدایی خود را در شهر مشهد سپری کرد و برای دوربان متوسطه راهی دارالفنون شد.

از همان دوران جوانی تهرانچی به مسائل کاری علاقه مند بود و در آغاز جوانی کلاس های ماشین نویسی را برگزار و به علاقه مندان این زمینه آموزش هایی را تدریس می کرد.

او در سال ۱۳۲۰ مدرک دیپلم خود را اخذ کرد و برای ادامه تحصیل در رشته دندان پزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شد و پس از اتمام تحصیل مطب خود را در سال ۱۳۲۷ دایر کرد.

بیسکویت مادر

به دلیل علاقه به نوشته های دکتر هاوزر آمریکایی او به حوزه تغذیه علاقه مند شد، در واقع کتاب روش‌های مختلف تغذیه و طول عمر اثر هاورز تاثیر شگرفتی در زندگی این کارآفرین موفق داشت و او با بهره گیری از فرمول هاورز اولین بیسکویت خود را تولید کرد.

بیسکویت های تولیدی او از ملاس و جوانه گندم تهیه شده بود و در قنادی های مختلف به فروش می رسید. در سال ۱۳۳۲ با دریافت تسهیلاتی به مبلغ ۳۰ هزار تومان کارخانه خود را در جاده کرج تاسیس کرد و این امر آغازی برای عرضه بیسکوئیت مادر، بیسکوئیت پتی‌بور و نان سوخاری ویتانا بود.

با اینکه فرمول بیسکویت مادر در گذر زمان شکل گرفت، اما هیچ واحد تولید قادر نبود محصولی به کیفیت بیسکویت مادر رضا تهرانچی تولید نماید.

بیسکویت مادر

این کارآفرین موفق، در آن دوران به تاثیر تبلیغات بر فروش محصول پی برده بود و با شعار «مهر مادر، شیر مادر، بیسکوئیت مادر» بازار را در اختیار خود قرار گرفت. نکته جالب اینجاست که این بیسکویت از سوی پزشکان به عنوان یک مکمل غذایی برای کودکان نیز توصیه شده است.

نکته دیگر در خصوص واحد های تولید رضا تهرانچی این بوده که کارخانه ویتانا به عنوان اولین کارخانه کشور شناخته می شود که تاریخ مصرف بر روی محصولات خود درج کرده است و تهرانچی که یک کارآفرین نمونه بود، موسسه استاندارد را قانع ساخت که تاریخ مصرف در شمار ضوابط استاندارد محصولات غذایی قرار گیرد.

تهرانچی در سال ۱۳۹۹ در نهمین دوره جشنواره کارآفرینی امین‌الضرب اتاق بازرگانی تهران، لوح و نشان امین‌الضرب را به پاسداشت یک عمر فعالیت های کارآفرینی دریافت کرد.

بی تردید مطالعه زندگی این کارآفرین بزرگ، مسیر موفقیت را برای کارآفرینان دیگر هموار خواهد ساخت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =