شاخص بورس هفته نخست کاری سال ۱۴۰۱ را سبز آغاز کرد که می‌تواند نویدبخش فرارسیدن روزهای خوب بازار سرمایه و عبور از رکود ماه‌های گذشته باشد، با این حال روند حرکت بازار در روزهای پیش رو، وضعیت بورس را مشخص‌تر خواهد کرد.

بورس گام اول سال را مثبت برداشت

به گزارش کارآفرین نیوز، بورس سال جدید را با رشد ۲۳ هزار واحدی آغاز کرد و این شروع سبب شد که امیدها جهت احیای بازار سرمایه بیش از گذشته احساس شود، هر چند این روند به طور کامل در هفته گذشته مشاهده نشد و در یک روز روند بازار منفی بوده، اما برنامه های حمایتی دولت بر روند مثبت بازار سرمایه تاثیر گذار بوده است.

شاید اگر دولت دوازدهم به منظور جبران کسری بودجه مردم را به حضور در بازار سرمایه ترغیب نمی کرد، روند بورس منفی و نزولی نمی شد.

در سال ۱۳۹۸ که دولت با کسری بودجه شدیدی مواجه بود و علنا هیچ راهکاری برای تامین منابع مالی نداشت، به صورت گسترده از مردم درخواست کرد که وارد بازار سرمایه شوند.

در واقع پس از خروج آمریکا از برجام و تحریم های گسترده، به دلیل عدم وجود برنامه اقتصادی جایگزین در شرایطی تحریمی، مشکلات فراوانی بر کشور تحمیل شد و دولت که قادر نبود هزینه های جاری خود را تامین کند، با یک روش جذاب و عجیب، مردم را به سمت بازار سرمایه هدایت کرد.

تعریف و تمجید های مسئولین دولت دوازدهم سبب شد که شاهد ورود عجیب مردم به بازار سرمایه باشیم، این درحالی بود که بسیاری از سرمایه گذاران جدید حتی با الفبای ساده بورس نیز آشنا نبودند.

بورس

بورس در سایه هجوم مردم، با رشد خیره کننده ای مواجه بود و سهام شرکت ها به شکل عجیبی صعودی شد، نکته جالب توجه این بوده که شرکت های زیان دهی نیز با افزایش ارزش در سهم خود مواجه بودند و کارشناسان روزهای وحشتناکی را برای بورس پیش بینی می کردند.

از سوی دیگر دولت به صورت دستوری بر سهام برخی از شرکت ها اعمال نفوذ می کرد و با دستور سهام مزبور را کاهش یا افزایش می داد.

نکته بعدی نیز به عرضه های اولیه مربوط می شود که به صورت گسترده در دولت دوازدهم رخ می داد و مسئولین وقت، سود چندین برابری را برای این عرضه ها متصور می شدند.

رسانه ها نیز که باید در جهت شفاف سازی بازار سرمایه حرکت می کرد و هشدار هایی در خصوص عدم آشنایی به مردم مخابره می کرد، همسو با دولت، عرضه های اولیه را تبلیغ می کردند و نرم افزار پرداخت تلفن همراه، بانک ها، کارگزاری ها و ... همگی تبلیغات گسترده ای در خصوص عرضه اولیه انجام داده بودند.

تخفیف های گسترده و تبلیغات عجیب سبب شد که عرضه های اولیه به سرعت به اتمام برسد و مردمی که در رویای افزایش سرمایه خود بودند، پس از مدتی سرمایه خود را از دست رفته دیدند.

روزهای سرخ بازار سرمایه فرا رسید و نمایندگان مجلس و دولت گذشته هر روز شعارهایی در خصوص احیای بازار سرمایه مطرح می کردند، اما پیش بینی کارشناسان مبنی بر سقوط شاخص کل فرا رسیده بود و روند نزولی ماه ها ادامه داشت.

روی کار آمدن دولت سیزدهم و بسته های ده گانه حمایتی در کنار اخبار مثبت از مذاکرات هسته ای تا حدودی روند بازار را معکوس کرد، اما اعتماد مردم به بازار سرمایه از دست رفته بود.

نمونه عدم اعتماد مردم به بازار سرمایه به عرضه اولیه سهام سرخابی های پایتخت مربوط می شود که از ۱۵ اسفند سال ۱۴۰۰ آغاز شد و سرانجام در آخرین روز کاری بورس در سال گذشته و با افزایش میزان خرید، عرضه اولیه این دو باشگاه به پایان رسید.

هر چه هست اعتماد مردم به بازار سرمایه از دست رفته است و با وجود حمایت های صورت گرفته شاهد خروج سرمایه مردم از بازار سرمایه هستیم و باید دید، در سال ۱۴۰۱، روند بازار سرمایه چگونه خواهد بود و آیا دولت با بسته های ده گانه خود قادر است، مردم را ترغیب نماید، تا بار دیگر در بورس سرمایه گذاری کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =