نرخ تورم خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در ماه پایانی سال گذشته ۵۱.۹ درصد بوده که نسبت به ۴۰.۸ درصد پایان سال ۹۹ رشد داشته؛ بنابراین دولت در سال جاری باید تمرکز ویژه‌ای را در مهار رشد قیمت‌ها در این بخش که هزینه قابل توجهی را در سبد مخارج خانوار به خود اختصاص می‌دهد، داشته باشد.

تغییرات نرخ تورم ۱۲ گروه کالایی

به گزارش کارآفرین نیوز، طبق اعلام اخیر مرکز آمار ایران، نرخ تورم در اسفندماه سال گذشته نسبت به بهمن ماه به میزان ۱.۲ درصد کاهش یافته و به ۴۰.۲ درصد رسید.

بررسی تغییرات نرخ تورم در گروه هایی کالایی نشان می دهد که در ماه پایانی سال گذشته، نرخ تورم خوراکی ها و آشامیدنی ها ۵۱.۹ درصد بوده که این میزان نسبت به نرخ تورم ۴۰.۸ درصد ماه مشابه سال گذشته، بالاتر است.

بخش قابل توجهی از مخارج خانوار در ماه به خوراکی ها و آشامیدنی ها و همچنین مسکن تعلق می گیرد. از اینرو، دولت باید سیاست های مقابله با تورم و جلوگیری از رشد قیمت ها و افزایش مخارج خانوار را در این بخش ها متمرکز کند.

در زیر گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها نیز بیشترین نرخ تورم برای ماهی ها و صدف داران به میزان ۶۳.۲ درصد بوده و در عین حال، نرخ تورم گوشت قرمز و ماکیان با ۴۴.۸ درصد؛ کمترین رشد قیمت را در یکسال منتهی به اسفندماه سال گذشته داشته اند.

هدفگذاری دولت برای کاهش نرخ تورم

نرخ تورم کفش و پوشاک در ماه مورد بررسی، ۵۱.۳ درصد برآورد شده و تورم در بخش مسکن به همراه آب، برق، گاز و سایر سوخت ها نیز ۲۶.۸ درصد است که نسبت به تورم ماه مشابه سال قبل به میزان ۴ دهم درصد کمتر است.

برای حمل و نقل در اسفندماه سال گذشته، ۳۷.۵ درصد بیشتر از اسفندماه سال ۹۹ هزینه شده و در آموزش نیز ۲۵ درصد رشد مخارج برآورد شد.

دولت در مقطع کمتر از یکسال از زمان شروع به کار خود، یکی از اهداف اصلی را مقابله با رشد نرخ تورم و جلوگیری از فشارهای معیشتی به مردم قرار داده است.

در عین حال، برخی وزرای اقتصادی دولت عنوان کرده اند که با مجموعه تلاش های دولت، جلوگیری از استقراض از بانک مرکزی، تسویه بدهی های قبلی، کنترل بازار ارز و ... نرخ تورم در مسیر کاهش قرار گرفته و این روند ادامه دار خواهد بود.

پیش‌نیازهای مهار تورم در سال ۱۴۰۱

از آنسو، کارشناسان می گویند با وجود افت تورم در ماه های اخیر، اما به دلیل نیاز به فراهم شدن برخی پیش نیازها و تثبیت شرایط دیگر مانند رفع مسئله کسری بودجه و عدم تکرار روش های گذشته تامین مالی دولت و ...، به سرعت نمی توان انتظار افت تورم را در سال ۱۴۰۱ داشت، اما نکته حائز اهمیت این است که دولت بتواند با ایجاد انضباط مالی، پرهیز از استقراض دوباره از بانک مرکزی و بانک ها، جلوگیری از رشد بی رویه نقدینگی و پایه پولی، نظارت بر بازارها، ساماندهی بازار ارز و ... مسیر کاهش نرخ تورم را ادامه دهد.

در صورتی که دولت بتواند با اجرای سیاست های پیشگیرانه از رشد دوباره تورم و شکل گیری انتظارات تورمی در جامعه، گام های موثری را در سال جاری بردارد، می توان انتظار داشت به مرور فشار بر مخارج خانوار کاهش یابد.

با این وجود، تعیین تکلیف ارز ۴۲۰۰ تومانی، نتیجه مذاکرات برجام، اجرای برخی برنامه های جبرانی و حمایتی موثر از معیشت اقشار ضعیف و اقداماتی از این دست؛ می تواند بر روند کنترل نرخ تورم و جلوگیری از قرار گرفتن دوباره آن در مدار رشد، تاثیرگذار باشد.

جدول تغییرات قیمت 12 گروه کالایی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =