۱۱ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۲

شبه پول در اصطلاحات اقتصادی نوعی از دارایی است که به سرعت پول نقد قابلیت استفاده ندارد و در اصل می‌توان آن را نزدیک‌ترین جانشین پول نقد دانست که به دلیل فوری نبودن امکان نقدشوندگی آن، می‌تواند خاصیت ضد تورمی نیز داشته باشد.

"شبه پول" چیست؟

به گزارش کارآفرین نیوز، همه ما با پول سر و کار داریم و تقریبا در تمامی مراودات اقتصادی، پول نقشی اساسی و مهمی دارد.

هر چند امروزه پول نقد و یا فیزیکی به اشکال الکترونیکی و موجود در کارت های بانکی قابل برداشت فوری و یا پرداخت آنلاین نیز تبدیل شده، اما تغییر ابزارهای دسترسی به پول، چیزی از نقد شوندگی فوری پول کم نکرده است.

در کنار آن، نوع دیگری از دارایی نیز در جامعه رواج دارد و افراد از این نوع دارایی ها با عنوان "شبه پول" نیز برخوردارند که در واقع همان کارکرد پول را می تواند داشته باشد، اما سرعت نقد شوندگی آن از پول نقد پایین تر است و در مواردی نیازمند تبدیل به پول نقد و یا تبدیل آن به دارایی در حساب و کارت بانکی باشد که بتوان به سرعت در موارد نیاز از دارایی تبدیل شده به پول نقد استفاده کرد.

تبدیل دارایی نقد به شبه پول

اینکه برخی از افراد برای سرمایه گذاری و یا حفظ ارزش ریال و دارایی خود به سمت تبدیل منابع مالی خود به دلار و یورو و سایر ارزها و همچنین سکه و طلا و ... می روند، در واقع دارایی نقد خود را به "شبه پول" تبدیل کرده اند که اگر بخواهند از آن استفاده کنند باید دوباره به ریال و پول نقد تبدیل شود.

همچنین زمانی که برای سرمایه گذاری نسبت به خرید اوراق قرضه دولتی اقدام می شود و یا در بانک سپرده گذاری مدت دار می کنیم و یا حساب پس انداز افتتاح می شود، دارایی به "شبه پول" تبدیل شده است.

شبه پول

خاصیت ضد تورمی شبه پول

ویژگی شبه پول این است که در زمان نیاز قابلیت نقدشوندگی دارد و افراد می توانند به آن دسترسی داشته باشند. با این حال، اقتصاددانان برای تفکیک قائل شدن و درک نوع دارایی افراد و اندازه گیری نقدشوندگی دارایی های مالی؛ اصطلاحات اقتصادی مانند پول و شبه پول را به کار می گیرند.

یکی از ویژگی های دیگر شبه پول به موضوع ضد تورمی عمل کردن آن باز می گردد، به این نحو که با کاهش گردش نقدینگی در اقتصاد، امکان بروز تورم نیز کاهش خواهد یافت.

همچنین در صورتی که دولت بخواهد برنامه های ضد تورمی را در اقتصاد به اجرا بگذارد، تبدیل دارایی های نقد به "شبه پول" می تواند به برنامه های مهار تورم دولت کمک کند.

به بیان دیگر، زمانی که افراد با انصراف از در اختیار داشتن دارایی نقد، آن را به شبه پول تبدیل می کنند، این فرصت برای دولت فراهم می شود که بتواند برنامه های موثرتری را برای مهار تورم ناشی از سرعت گردش پول نقد و نقدینگی در جامعه عملیاتی کند.

در اصطلاحات اقتصادی، شبه پول به عنوان نزدیک ترین و اولین جانشین برای پول نقد شناخته می شود که می تواند در کوتاه مدت به برنامه های ضد تورمی دولت کمک کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =