به نظر می‌رسد پس لرزه‌های سونامی جنگ میان روسیه و اوکراین بیش از آنچه انتظار می‌رفت، در حال سرایت به تمام نقاط دنیا است.

سرایت پس‌لرزه‌های جنگ روسیه و اوکراین به جهان

به گزارش کارآفرین نیوز، برنامه جهانی غذا (WFP) اعلام کرد: روند فزاینده تعداد افرادی که برای زنده مانی، نیاز به کمک های سازمان های بومی و بین المللی خواهند داشت بسیار نگران کننده است.

برنامه جهانی غذا پیش تر هشدار داده بود خاورمیانه و منطقه شمال آفریقا از جمله مناطقی هستند که بیشترین افزایش قیمت مواد غذایی را تجربه خواهند کرد، بنابراین آمار افرادی که نیازمند دریافت مواد غذایی برای زنده ماندن هستند افزایش چشمگیری خواهد داشت. حالا با گذشت کمتر از یک ماه و نیم از آغاز جنگ روسیه و اوکراین، این پیش بینی در حال تبدیل شدن به واقعیت است.

همچنین این برنامه اعلام کرد در پی وقوع جنگ در اروپای شرقی و افزایش تعداد پناهجویان، این سازمان به ناچار، سهمیه غذای پناهجویان یمنی را کاهش داده است.

بررسی آمار صادرات گندم از روسیه و اوکراین به برخی کشورها، از میزان وابستگی کشورها به واردات غلات و سایر مواد غذایی از این دو کشور درگیر جنگ حکایت دارد.

لبنان حدود نیمی از گندم مورد نیاز داخلی را از اوکراین تامین می کند. همچنین اوکراین، حدود ۴۲ درصد گندم وارداتی تونس و بیش از ۲۲ درصد گندم مورد نیاز یمن را تامین می کرده است.

قیمت مواد غذایی در سراسر جهان به شدت افزایش یافته است و کشورهایی که تاکنون گندم مورد نیاز را از اروپای شرقی تامین کرده اند، حالا باید با قیمت های بالاتر از سایر کشورها تامین کنند.

پیش از این نیز روسیه اقدام به کاهش شدید صادرات گندم و ذرت نموده است. اوکراین نیز صادرات گوشت، دام زنده، نمک، شکر، گندم سیاه، جوی دوسر، چاودار و ارزن را متوقف ساخته است.

وزیر کشاورزی اوکراین نیز در روزهای اخیر اعلام کرد: میزان برداشت از کشت بهاره، بسیار کمتر از آن چیزی خواهد بود که پیش از آغاز جنگ پیش بینی می شد.

نان

در سال ۲۰۱۰، افزایش ناگهانی قیمت نان، عامل آغاز ناآرامی های سیاسی موسوم به بهار عربی شد که در نهایت به تغییر حکومت در مصر و لیبی منجر شد. همین پیشینه، خود موجب ایجاد نگرانی در میان دولتمردان کشورهایی شده که در تامین مواد غذایی ضروری با مشکل مواجه شده اند.

گرچه می توان گفت هنوز وضعیت فعلی زنجیره تامین غذایی در جهان به وخامت سال ۲۰۱۰ نشده است، اما میزان ذخایر استراتژیک غلات در جهان، تعریف چندانی ندارد.

علاوه بر این در چند روز اخیر، دولت آمریکا اعلام کرد بیش از نیمی از زمینهای کشاورزی حدود ۴۵ ایالت در آمریکا با خطر کم آبی و خشکسالی مواجه هستند و سطح زیر کشت غلات در آمریکا و برزیل به شدت کاهش خواهد یافت.

شرکت کانادایی نوترین (Nutrien) نیز اعلام کرد: از سال ۲۰۲۰ میلادی، قیمت کودهای شیمیایی نیتروژنی حدود ۴ برابر و کودهای فسفات و پتاس بیش از سه برابر شده است.

بزرگترین تولیدکننده کود شیمیایی در جهان اعلام کرده است برای مقابله با خلا ناشی از تحریم های روسیه از بازار جهانی، استخراج پتاس از معادن واقع در شمال کانادا را افزایش خواهد داد.

روسیه از اصلی ترین صادرکنندگان کود شیمیایی در جهان محسوب می شود که به دلیل درگیری در جنگ و تحریم های ناشی از آن، عملا در حال حاضر از این بازار کنار گذاشته شده است.

کود شیمیایی

از سویی دیگر، موافقان و مخالفان افزایش استفاده از کودهای شیمیایی با هدف افزایش تولید، دلایلی برای گفته های خود دارند که بسیار حائز اهمیت است.

موافقان کشاورزی صنعتی می گویند: کودهای شیمیایی برای افزایش سطح زیر کشت و میزان برداشت، و در نهایت تامین مواد غذایی کافی برای مردم جهان ضروری است.

اما مخالفان این شیوه بر این باورند که استفاده بیش از حد از کود شیمیایی، موجب آلودگی کانال های زیر زمینی آب زمین های کشاورزی خواهد شد که در نهایت، بسیاری از زمین های کشاورزی در مسیر آب آلوده، غیر قابل کشت خواهد شد، مانند آنچه در منطقه وسیعی از خلیج مکزیک رخ داده است.

از آغاز جنگ در اروپای شرقی، بیشتر از همیشه سخن از امنیت زنجیره تامین انرژی در میان بوده است، اما حالا با هشدارهای سازمان های بین المللی، گویی عدم امنیت زنجیره تامین مواد غذایی به اصلی ترین مولفه ثبات اقتصادی این روزها در بسیاری از کشورها تبدیل شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =