یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی با گذشت یازده سال از زمان اجرای آن همچنان بدون تغییر مانده و در حال حاضر ارزش واقعی آن طبق اعلام رئیس جمهور به ۷ هزار تومان رسید، این در حالی است که پرونده حذف پُردرآمدها از دریافت یارانه همچنان باز است.

یارانه نقدی پُردرآمدها امسال حذف می‌شود؟

به گزارش کارآفرین نیوز، یارانه به‌ عنوان مالیات منفی در بودجه لحاظ می‌شود و با هدف تثبیت قیمت، توزیع درآمد و هدفمند کردن به‌ کارگیری از منابع در کشور توزیع می‌شود.

در ایران از سالیان دور بحث یارانه‌ها مطرح بوده و دولت‌ها به اشکال مختلف به مردم یارانه پرداخت می‌کنند.

برخورداری دهک‌های بالا از یارانه پنهان

آب، برق، گاز، بنزین، نان و دارو، فقط بخشی از یارانه‌های پرداختی است، نکته جالب اینجاست که در تعاریف علم اقتصاد این یارانه‌ها باید در اختیار افراد کم‌برخوردار جامعه قرار گیرد، این در حالی است که در کشور ما، ثروتمندان از این‌ دست یارانه‌ها که به‌ عنوان یارانه پنهان یاد می‌شود، بیشتر برخوردار می‌شوند.

البته در سال‌های اخیر اقداماتی در خصوص هدفمندی این یارانه‌ها و توزیع عادلانه آن انجام شده، اما نتیجه آن قابل‌ قبول نبوده است و همچنان افرادی که در دهک‌های بالا جامعه قرار دارند، از یارانه پنهان بیشتر برخوردار می‌شوند.

فارغ از بحث یارانه پنهان، از سال ۱۳۸۹ در کشور یارانه نقدی نیز به‌ حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

در آن سال دولت وقت به جهت هدفمندی یارانه‌ها مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه برای هر فرد ایرانی در نظر گرفت که این مبلغ به‌ صورت ماهیانه در اختیار افراد تا به امروز قرار می‌گیرد.

یارانه

بیش از ۹۱ درصد کل جمعیت کشور یارانه می‌گیرند

از همان ابتدا که پرداخت یارانه نقدی صورت گرفت، کارشناسان انتقاداتی را در این‌ خصوص مطرح کردند که چرا دولت به‌ درستی، دهک‌های درآمدی را شناسایی نکرده است، از سوی دیگر چرا دولت به‌ تمامی افراد جامعه، حتی ثروتمندان یارانه پرداخت می‌کند؟

این انتقادات سبب شد که در سال‌های بعد، برخی از افراد از دریافت یارانه محروم شوند، حتی برخی از افراد که از درآمد قابل‌ قبولی برخوردار بودند، انصراف خود از دریافت یارانه را به دولت اعلام کردند، با این‌ وجود بر اساس آمارهای رسمی حدود ۷۷.۵ میلیون نفر از جمیعت کشور، یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی را دریافت می‌کنند و با این اوصاف، بیش از ۹۱ درصد از جمعیت ۸۵ میلیونی کشور، یارانه دریافت می‌کنند.

به‌ عبارت‌دیگر، دولت‌های در این سال‌های نتوانسته‌اند، افراد با درآمد بالا را شناسایی کنند و همین عدم شناسایی سبب شده است، طیف وسیعی از مردم، ماهانه این مبلغ را دریافت کنند، این در حالی است که با یک بررسی ساده در میزان حقوق دریافتی، گردش حساب ماهیانه، تعداد خودرو و املاک (تجاری یا مسکونی) می‌توان افراد با درآمد بالا را شناسایی کرد.

البته در حوزه مسکن در برخی از شهرستان‌ها به‌ خصوص مناطق ویلایی، سند تک‌برگ مرسوم نبوده که دولت باید در این زمینه ورود کند و تمامی افراد را ملزم به دریافت سند تک‌برگ نماید.

شناسایی تعداد املاک یک خانواده، تعداد خودرو به همراه ارزش هر خودرو و میزان گردش حساب یک فرد برای دولت امری بدیهی بوده و با همین سه پارامتر می‌توان افراد با درآمدهای بالا را شناسایی کرد و با حذف این افراد، زمینه افزایش یارانه به دهک‌های پایین جامعه فراهم شود.

یارانه نقدی

این عدم شناسایی و حذف این افراد سبب شده که در سایه تورم بالای کشور و افزایش قیمت ارز، ارزش یارانه نقدی هر سال با کاهش مواجه شود، موضوعی که حتی واکنش رئیس‌جمهور را نیز به همراه داشته است. آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی ارزش یارانه ۴۵ هزار تومانی را در حال حاضر، ۷ هزار تومان دانست و در این‌ خصوص، گفت: اگر ارزش پول ملی بالا نرود، هر چه حقوق را افزایش دهیم در عمل نتیجه نخواهد داشت.

بررسی قیمت‌ها در سال ۱۳۸۹ حکایت از این دارد که در زمان واریز اولین یارانه نقدی، قیمت دلار ۱۰۵۰ تومان و قیمت سکه بهار آزادی ۳۷۵ هزار تومان بوده است، این در حالی است که در حال حاضر دلار در صرافی ملی ۲۵ هزار تومان و قیمت سکه بهار آزادی ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است، به بیانی دیگر در طی ۱۱ سال اخیر، قیمت دلار و سکه به ترتیب ۲۵ و ۳۳ برابر شده است، این در حالی است میزان یارانه نقدی بدون تغییر مانده است.

حذف پُردرآمدها از دریافت یارانه انجام می‌شود؟

همچنین در آن مقطع قیمت هر قرص نان بربری، ۲۰۰ تومان، قیمت هر لیتر بنزین یارانه‌ای ۴۰۰ تومان، هر لیتر بنزین آزاد، ۷۰۰ تومان، قیمت برنج ایرانی درجه یک، ۳ هزار و ۱۰۰ تومان، هر شانه تخم‌مرغ، ۵ هزار و ۲۰۰ تومان، هر کیلو گوشت مرغ، ۳ هزار و ۲۰۰ تومان، هر کیلو گوشت گاو، ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان و متوسط قیمت هر لیتر روغن نباتی مایع، یک هزار و ۹۰۰ تومان بوده است، این در حالی است که در حال حاضر قیمت هر قرص نان بربری، یک هزار و ۸۰۰ تومان، قیمت هر لیتر بنزین یارانه‌ای یک هزار و ۵۰۰ تومان، هر لیتر بنزین آزاد، ۳ هزار تومان، قیمت برنج ایرانی درجه یک، ۷۰ هزار تومان، هر شانه تخم‌مرغ، ۴۳ هزار تومان، هر کیلو گوشت مرغ، ۳۱ هزار تومان، هر کیلو گوشت گاو، ۱۵۰ هزار تومان و متوسط قیمت هر لیتر روغن نباتی مایع، ۱۵ هزار است، به عبارتی فقط قیمت نان در طی این مدت ۹ برابر افزایش پیدا کرده است، با این‌ وجود یارانه همچنان ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان است.

آنچه مشخص است، در صورتی که همچنان افت ارزش واحد پولی کشور ادامه داشته باشد، در طی چند سال آینده، علناً ارزش یارانه نقدی به نزدیک صفر خواهد رسید و با وجود اینکه مجلس دولت را ملزم به حذف افراد با دهک‌های درآمدی بالا کرده است، اما همچنان این امر مورد توجه دولت‌ها نبوده و باید دید، در سال جاری آیا دولت در این زمینه اقدامی انجام خواهد داد؟

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =