عملکرد بازار ارز در طول سال‌های اخیر همواره یکی از عواملی بوده که اثر بالایی در حرکت اقتصاد ایران داشته و برای سال ۱۴۰۱، افزایش قیمت نفت و بهبود درآمد ارزی حاصل از آن و توافق احتمالی برجام می‌تواند به عنوان دو محرک قوی در بازار ارز عمل کند.

مسیر حرکت بازار ارز به کدام سو است؟

به گزارش کارآفرین نیوز، یکی از چالش های دولت ها در طول دوره های گوناگون، چگونگی ساماندهی بازار ارز و نحوه اثرگذاری سیاست ها در این بازار بوده است. با این وجود، برخی کارشناسان به صورت کلی با مداخله و عملکرد دستوری دولت در بازار ارز مخالف بوده و راهکار ساماندهی بازار ارز را عرضه و تقاضا در بازار می دانند.

از آنسو نیز برخی می گویند نمی توان بازار ارز را رها کرد و دولت باید بر این فضا مدیریت و نظارت داشته باشد. همچنین دولت باید ارز مورد نیاز برای تامین برخی اقلام کلیدی و مهم مانند کالاهای اساسی و دارو را نیز تامین کند.

طی سال های اخیر، مسئله ارز ۴۲۰۰ تومانی و یا ترجیحی برای خرید و تامین برخی کالاهای وارداتی نیز مطرح و حواشی فراوانی پیرامون آن شکل گرفت. در آخرین مباحث مطرح شده، قرار بود این ارز از بودجه سال ۱۴۰۱ به صورت کامل حذف شود که تا به امروز چنین اتفاقی نیفتاده است.

تلاش‌های تحریمی برای اختلال در بازار ارز

در فضای بین الملل نیز با وجود تحریم های غربی، سال هاست که تحریم کنندگان تلاش می کنند با اختلال در دسترسی ایران به منابع ارزی مورد نیاز و جلوگیری از انجام برخی مبادلات خارجی، در بازار ارز کشور اختلال ایجاد کنند.

در داخل نیز مسئله ارز از زمانی با اهمیت تر شد که مردم برای حفظ ارزش دارایی خود و سرمایه گذاری، دلار را گزینه مناسبی یافتند و بر روی این ارز سرمایه گذاری انجام دادند.

با این تفاسیر، باید گفت همچنان اثر تلاطمات و افت و خیزهای ارزی بر فضای اقتصادی ایران بالا بوده و بخش قابل توجهی از جامعه و حتی در بخش هایی که به لحاظ کاری نیز چندان با مسئله ارز ارتباطی ندارند، به آینده این بازار حساس بوده و آن را دنبال می کنند.

دولت سیزدهم در تابستان سال گذشته در شرایطی کار خود را آغاز کرد که به لحاظ منابع ارزی و افت شدید فروش نفت، در محدودیت قرار داشت و کسری منابع تا مرحله چالش در پرداخت حقوق های کارمندان نیز پیش رفته بود.

با این حال، در ماه های اخیر فضا بهتر شده و با رشد قیمت نفت در مدت اخیر نیز، اوضاع درآمدهای ارزی ایران بهبود یافته است، اما مسائل مربوط به تحریم ها و فشارها بر علیه ایران همچنان وجود دارد.

تلاطم شدید ارزی

به صورت کلی، بروز چالش های ارزی در اقتصاد ایران طی سال های گذشته نرخ دلار را تا سطوح ۴۰ هزار تومان نیز افزایش داده بود و از این جهت، بازار ارز در تلاطمات شدیدی قرار داشت.

می توان گفت بخش اعظم انرژی و توان بانک مرکزی را امروز نحوه تامین ارز و اختصاص آن برای واردات مورد نیاز کشور به خود اختصاص می دهد و مسئله تامین ارز در طول سال های گذشته به یک چالش جدی برای بانک مرکزی تبدیل شده است.

به تازگی نموداری از تغییرات نرخ دلار در دوره های قبل و بعد از آغاز به کار دولت سیزدهم منتشر شده که نشان می دهد نرخ ارز از رشدهای گذشته خود فاصله گرفته و هم اکنون در کانال های پایین تری قرار دارد.

شاید نتوان درباره آینده نرخ ارز و بازار ارزی ایران طی ماه های آینده چندان مطمئن سخن گفت، اما نتیجه مذاکرات برجامی و آینده توافقات هسته ای، قطعا بر روند نرخ ها در این بازار اثرگذار خواهد بود و در صورت رسیدن به توافق برجامی و آزادسازی منابع ارزی ایران، نرخ ها در بازار ارز خواهد شکست.

همچنین افزایش های اخیر قیمت نفت و رشد فروش نفت ایران نیز می تواند منجر به افزایش درآمدهای ارزی ایران از ناحیه فروش نفت در سال جاری و در نتیجه بهبود ذخایر ارزی کشور شود که نهایتا اثر مثبت آن در قالب کنترل نرخ ارز و آرامش بازار خودنمایی خواهد کرد.

آزادسازی منابع ارزی ایران توسط برخی کشورها مانند کره جنوبی و انگلیس نیز در صورت انجام در سال ۱۴۰۱، اثر مثبتی را بر کارکرد بازار ارز خواهد داشت.

نمودار تغییرات نرخ ارز

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =