سفته سندی است که طی آن صادرکننده متعهد می‌شود تا مبلغ مشخصی را در زمان معینی به دارنده سفته بپردازد؛ همچنین از سفته برای حُسن انجام کار نیز استفاده می‌شود.

"سفته" و کارکرد آن را بشناسید

به گزارش کارآفرین نیوز، افراد برای انجام مبادلات و تضمین عمل به تعهدات خود از اسناد رسمی بانکی کشور که دارای قوانین مشخصی است، استفاده می کنند. به عنوان نمونه از چک های بانکی علاوه بر استفاده معمول که برداشت وجهی مشخص از حساب صادرکننده چک در زمانی مشخص است، برخی استفاده های دیگر مانند ضمانت حُسن انجام کار نیز صورت می گیرد.

برخی افراد برای تضمین عمل به تعهدات خود در آینده، چک بانکی خود و یا افراد دیگر را ارائه می کنند. در برخی موارد چک هایی که برای حُسن انجام کار داده می شوند، نقد نشده و در زمان اتمام قرارداد به واگذار کننده عودت می شود. با این حال، استفاده اصلی از چک های بانکی، پرداخت وجه مشخص از حساب بانکی صادرکننده در موعد معین است.

علاوه بر چک، سفته نیز دارای کارکردهای مشابهی با چک بوده؛ هر چند به اندازه چک در پرداخت ها مورد استفاده قرار نمی گیرد، اما دارای پشتوانه قانونی قوی است.

استفاده از سفته برای حُسن انجام کار

شاید در شرایط فعلی، از سفته بیشتر در تضمین حُسن انجام کار و حتی در مواردی تضمین اشتغال به کار نیز استفاده شود.

به صورت کلی، "سفته" یا "فَتهٔ طَلَب" یک سندی تجاری بوده که طی آن صادرکننده سفته متعهد می شود تا مبلغ معینی را در زمان مشخص یا عندالمطالبه به گیرنده سفته پرداخت کند.

معمولا در زمان ارائه سفته از سوی افراد پشت نویسی شده و مشخصات شخصی که سفته را متعهد شده در پشت برگه سفته نوشته می شود و در شرایطی که برای تضمین و یا حُسن انجام کار نیز باشد، در سفته قید می شود.

با این حال، در برخی انواع سفته های تجاری که مدت زمان سررسید آن کمتر از ۳ ماه باشد، دارنده سفته می تواند با مراجعه به بانک مبلغ سفته را با کسر رقمی دریافت کند.

سپس بانک در سررسید سفته، مبلغ را از صادرکننده و امضاءکننده سفته دریافت می کند که به این اقدام بانک اصطلاحا "تنزیل" گفته می شود.

سفته

مسئولیت‌های ارائه سفته

از نکاتی که باید در زمان ارائه سفته مورد توجه قرار گیرد، می توان به امضاء و مُهر سفته توسط صادرکننده، درج تاریخ و نام دریافت کننده و همچنین مشخص کردن مبلغ سفته اشاره کرد که البته به نام حامل نیز امکان صدور وجود دارد.

در صورتی که صادرکننده، سفته را بدون درج تاریخ ارائه کند، گیرنده سفته می تواند در هر زمانی که بخواهد وجه آن را مطالبه کند.

یک نکته مهم در مورد سفته این است که اگر فردی غیر از صادرکننده سفته نیز پشت سفته را امضاء کرده باشد به اندازه صادرکننده سفته مسئولیت خواهد داشت و این نکته ای است که باید مورد توجه قرار گیرد.

در بهمن ماه سال گذشته وزارت اقتصاد از رونمایی سفته الکترونیک و اجرای آن توسط بانک ها خبر داد. یکی از ویژگی های ذکر شده برای سفته الکترونیک، جلوگیری از جعل سفته و اصالت بخشی به آن اعلام شد.

همچنین هزینه چاپ برگه های سفته و فروش ۳ تا ۴ برابری آن در باجه ها نیز به عنوان دیگر دلایل برنامه ریزی وزارت اقتصاد برای راه اندازی سفته الکترونیک یاد شد.

نکته دیگر اینکه برای وصول سفته می توان از دو طریق عمل کرد. اول از طریق ثبت اسناد و در صورتی که امضاء کننده به تعهد خود عمل نکرده باشد و دوم از طریق دادگستری ها که تا مرحله بازداشت فرد صادرکننده نیز کار دنبال می شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =