با اینکه هزینه خرید اوراق تسهیلات مسکن در فروردین ۱۴۰۱ نسبت به ماه‌های گذشته کاهش یافته، اما قدرت خرید پایین وام مسکن باعث کم‌اثر شدن تسهیلات مسکن در خانه‌دار شدن اقشار نیازمند شده که لازم است در این زمینه بازنگری اساسی صورت گیرد.

چند متر مربع خانه با وام مسکن می‌توان خرید؟

به گزارش کارآفرین نیوز، در حال حاضر قیمت هر برگ اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن برابر ۹۷ هزار و ۴۰۰ تومان است که مقایسه آن با نرخ این اوراق در اسفندماه ۱۴۰۰ نشان دهنده افت ۷۰ هزار تومانی قیمت ها است.

هر چند نرخ این اوراق در مقایسه با ماه های ابتدایی سال ۱۴۰۰ نیز کاهش قابل توجهی داشته، اما نیاز است که قیمت اوراق تسهیلات مسکن بیش از این کاهش پیدا کند تا در مقابل، باعث افزایش توان خرید متقاضیان دریافت این نوع تسهیلات شود.

با توجه به اعلام بانک مسکن، تسهیلات جعاله برای متقاضیان مجرد و زوجین سراسر کشور معادل ۸۰ میلیون تومان است و سقف تسهیلات خرید مسکن برای مجردین در تهران ۲۰۰ میلیون تومان و برای زوجین این شهر ۴۰۰ میلیون تومان است که با تخفیف در نظر گرفته شده، متقاضیان مجرد و زوجین شهر تهران به ترتیب باید ۲۸۰ و ۴۸۰ برگه اوراق خریداری کنند.

همچنین، تسهیلات خرید مسکن در مراکز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت برای مجردین ۱۶۰ میلیون تومان و برای زوجین ۳۲۰ میلیون تومان تعیین شده و سقف این تسهیلات برای مجردین سایر شهرها ۱۲۰ میلیون تومان و برای زوجین ۲۴۰ میلیون تومان اعلام شده است.

بنابراین، مجردهای شهر تهران برای خرید اوراق مسکن در حال حاضر با احتساب تسه ۹۷ هزار تومانی، باید ۲۷ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان و زوجین باید ۴۶ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان هزینه کنند که رقم نسبتا بالایی است.

با توجه به اینکه در اسفندماه سال گذشته (آخرین گزارش بانک مرکزی) متوسط قیمت هر متر مربع زیربنای واحد مسکونی در شهر تهران ۳۵.۱ میلیون تومان برآورد شده، افراد برای خرید واحدی ۴۰ متری نیاز به پرداخت هزینه ای برابر یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان دارند که رقم آن، فاصله زیادی با تسهیلات اعطایی خرید اوراق مسکن دارد و نیاز است این تسهیلات مورد بازنگری اساسی قرار گیرد.

قیمت مسکن

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =