در چند سال اخیر به دلیل وقوع حوادث غیر منتظره در دنیای سیاست، نهادهای بین‌المللی دنیای اقتصاد به ناچار از پیش‌بینی‌های خود در مورد رشد اقتصادی عقب نشسته‌اند.

عقبگرد پیش‌بینی سازمان تجارت جهانی از رشد اقتصادی

به گزارش کارآفرین نیوز، به نظر می رسد اتفاقات اثر گذار متوالی در دنیای سیاست موجب می شود سازمان های متولی ارزشیابی رشد اقتصاد بین الملل، هر ساله ناچار به عقب نشینی از مواضع خود در مورد پیش بینی رشد اقتصادی باشند یا دستکم ناچار شده اند از پیش بینی رشد در بازه زمانی بیش از یک سال دست بکشند.

تشدید درگیری های سیاسی که در اغلب موارد، به تضعیف مولفه های رشد اقتصاد جهانی منجر می شود چندین سال است که موجب می شود سازمان تجارت جهانی نیز همچون سایر نهادهای اقتصاد بین الملل از جمله صندوق بین المللی پول (IMF)، بارها در پیش بینی های خود تجدیدنظر کند.

انگازی اکانجا

در تازه ترین تغییر در پیش بینی رشد اقتصادی در جهان، آنگازی اکانجا ایویلا (Ongozi Okonja)؛ دبیرکل سازمان تجارت جهانی اعلام کرد: با وجود تداوم پاندمی، پیش بینی از رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۲، حدود ۴.۷ درصد اعلام شد، اما با گذشت هر روز از جنگ روسیه و اوکراین، ناامیدی ها بیشتر می شود. پیش بینی جدید با شرایط موجود، حدود ۲.۵ درصد خواهد بود که بسیار نگران کننده است.

وی با اشاره به نقش دو کشوری که مستقیم درگیر جنگ شده اند افزود: این دو کشور، تا کنون تامین کننده بخش عمده ای از نیازهای جهانی در زمینه کامودیتی های انرژی، فلزات و غلات بوده اند به گونه ای که به در بخش تامین مواد غذایی با نام سبد نان در جهان شناخته شده اند.

دبیر کل سازمان تجارت جهانی با تاکید بر افزایش غیرمنتظره قیمت مواد غذایی و بسیاری از کالاهای اساسی، نسبت به بروز گسترده گرسنگی در میان جمعیت کشورهای کم درآمد و فقیر هشدار داد.

در سال ۲۰۱۹، پیش بینی اولیه این سازمان از رشد اقتصادی، ۲.۶ درصد بود که با کمی عقب نشینی، رشد ۲.۳ درصدی محقق شد که عمده دلیل آن مقوله برگزیت عنوان شد.

همزمانی آغاز سال ۲۰۲۰ میلادی با پاندمی موجب شد تمام اقتصاددانان و سازمان های بین المللی از مواضع خود برای رشد اقتصادی عقب بنشینند.

حالا با تداوم پاندمی و آغاز جنگ در اروپای شرقی، به نظر می رسد عقبگرد پیش بینی های اولیه از رشد اقتصادی، در حال تبدیل شدن به رویه ای است که به این زودی ها تغییر مسیر نخواهد داد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =