دستور پوتین به خریداران اروپایی برای پرداخت گاز صادراتی این کشور به روبل، هم اروپا و هم روسیه را با چالش‌های پیش‌بینی نشده‌ای مواجه خواهد کرد.

درخواست تجارت گاز به روبل، بازی دو سر باخت

به گزارش کارآفرین نیوز، سلسله اقدامات خصمانه روسیه و کشورهای غربی همچنان ادامه دارد و گویی نمی توان پایان امیدوارکننده ای دستکم در کوتاه مدت، بر آن متصور شد.

هفته گذشته ولادیمیر پوتین؛ رییس جمهور روسیه اعلام کرد کشورهای غیردوست باید خود را برای پرداخت بهای گاز روسیه به روبل آماده کنند. همین خبر کافی بود تا بهای واحد گاز در معاملات آتی با افزایش ناگهانی به ۱۴۵۰ دلار برسد.

اولین روز ماه آوریل در حالی که همگان در انتظار قطع جریان گاز صادراتی روسیه به اروپا و آغاز بحران انرژی در قاره سبز بودند، در کمال تعجب، رسانه های روسی اعلام کردند این موضوع چند روز به تعویق افتاده است.

روز جمعه و تنها سه روز پس از این آماده باش، اسلواکی از اولین کشورهایی بود که روز گذشته اعلام کرد بهای گاز وارداتی از روسیه را به روبل پرداخت خواهد کرد.

اما استونی، لتونی و لیتوانی از جمله کشورهایی هستند که از اولین روز آوریل ۲۰۲۲ (۱۲ فروردین ۱۴۰۱)، خرید و واردات گاز از روسیه را متوقف کردند.

در دو روز گذشته، اتحادیه اروپا اعلام کرد شرکت های اروپایی باید از پرداخت بهای گاز خریداری شده از روسیه به روبل خودداری کنند. آلمان، انگلیس و فرانسه نیز مخالفت خود را برای استفاده از روبل در واردات گاز از روسیه اعلام کرده اند.

آلمان؛ به عنوان بزرگترین و قدرتمندترین اقتصاد اروپا، ماه گذشته میلادی را با نرخ تورم بی سابقه در سه دهه اخیر به پایان رساند. این در حالی است که آتش جنگ در اروپای شرقی و افزایش بهای منابع انرژی هنوز روشن نشده بود. مؤسسه IFO نیز، پیش بینی شاخص جو کسب و کار این کشور را نیز ۹۸.۹ به ۹۴.۲ کاهش داد که باز هم با عدم تحقق پیش بینی دوم، به ۹۰.۸ در ماه مارس رسید.

لیر ترکیه که در پایان سال گذشته میلادی، ریزش شدیدی را تجربه کرده بود، در پی افزایش سرسام آور بهای نفت و گاز در کوتاه مدت، شاهد افزایش نرخ تورم در ماه گذشته میلادی بود به گونه ای که انتظار می رود نرخ تورم ترکیه در مارس ۲۰۲۲ به بیش از ۶۱ درصد یعنی بالاترین نرخ تورم در ۲۰ سال اخیر رسیده باشد.

رویترز چند روز گذشته در خبری اعلام کرده بود حتی در دوران جنگ سرد نیز مسکو هرگز جریان انتقال گاز به اروپا را متوقف نکرد.

روسیه در سال ۲۰۲۱، حدود ۱۵۵ میلیارد مترمکعب گاز به اروپا صادر کرد که پاسخگوی بیش از یک سوم نیاز مصرفی این قاره بوده است.

اداره آمار اتحادیه اروپا روز گذشته اعلام کرد: رکورد نرخ تورم در مارس ۲۰۲۲ در منطقه یورو به ۷.۵ درصد رسید. این رقم در حالی منتشر شده است که این اداره، تورم ۵.۹ درصدی فوریه را بالاترین نرخ تورم در ۲۵ سال گذشته خوانده بود که بخش عمده این افزایش، متوجه افزایش بهای منابع انرژی بوده است.

در ماه فوریه، قیمت منابع انرژی حدود ۳۲ درصد و در ماه مارس، نزدیک به ۴۵ درصد افزایش داشته است.

این در حالی است که با تداوم رفتارهای خصمانه روسیه و کشورهای غربی، افق روشنی برای جنگ در اروپای شرقی و به تبع آن، در بازار منابع انرژی دیده نمی شود.

توقف صادرات گاز روسیه؛ منبع درآمد جدید صادرکنندگان آمریکایی

از یک سو، اقتصاد و معیشت و در یک کلام، قدرت اقتصادی قاره اروپا به شدت به گاز وارداتی از روسیه وابسته است. اگر روسیه تصمیم بگیرد صادرات گاز را به اروپا متوقف کند، کشورهای اروپایی باید برای خرید گاز به بازار نقدی (اسپات مارکت) روی بیاورند. این در حالی است که افزایش ۵۰۰ درصدی قیمت گاز در این بازار در سال گذشته، قدرت مانور اقتصادی اروپا برای خرید از این بازار را به شدت کاهش داده است.

در میان کشورهای اروپایی، آلمان و اتریش که بیشترین وابستگی را به گاز روسیه دارند، ناچارند از پیش، تمام گزینه های احتمالی و راه های برون رفت از آن را بررسی و برای آن آماده شوند.

دیمیتری پالووی؛ تحلیلگر ارشد شرکت سرمایه گذاری اقتصادی لاکو اینوست (Locko-Invest) در مسکو می گوید: مقاومت خریداران اروپایی برای پرداخت بهای گاز به روبل، متضرر شدن طرفین این تجارت را در پی خواهد داشت؛ هم خریداران اروپایی و هم گازپروم.

LNG

در این میان، برخی کشورها از بحران گازی در منطقه اروپا برای خود کیسه دوخته اند. صادرکنندگان گاز مایع (LNG) آمریکا و نروژ تا کنون، بزرگترین منتفعان بحران تامین انرژی در اروپا به شمار می آیند.

آمریکا هفته گذشته اعلام کرد در سال جاری میلادی می تواند حدود ۱۵ میلیارد مترمکعب گاز مایع به اتحادیه اروپا صادر کند.

گرچه این میزان، جایگزین تمام گاز وارداتی اروپا از روسیه نیست اما تا حدودی می تواند خلا حضور روسیه در زنجیره تامین انرژی این قاره را پوشش دهد.

هفته گذشته، چند کشور اروپایی دیگر نیز اعلام کرده بودند تا زمان توسعه نیروگاه های هسته ای و افزایش تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر، استفاده از زغال سنگ را افزایش خواهند داد.

از سوی دیگر، بر اساس گزارش شرکت گازپروم روسیه، میزان درآمد روسیه از صادرات گاز به اروپا در تمام سالها، قابل توجه بوده است. این شرکت نیز روز گذشته اعلام کرد به زودی، تمام فعالیت های خود را در آلمان متوقف می کند.

گازپروم روسیه

اما سوال اساسی اینجاست که اگر روسیه، صادرات گاز را متوقف کند با آن چه خواهد کرد؟

والنتینو متوینکو؛ رییس شورای فدراسیون روسیه در پاسخ به این سوال می گوید: می توان برای بازتوزیع گاز روسیه در کشورهای آسیایی که خریدار انرژی هستند برنامه ریزی کرد.

از سویی، هیچ خط انتقال گازی برای صادرات گاز روسیه به آسیا، به صورت مستقیم یا حتی باواسطه وجود ندارد و هنوز راهکار این پیشنهاد مشخص نیست.

از سوی دیگر، کشورهای اروپایی معتقدند تا زمانی که روسیه از صادرات گاز، به عنوان سلاح در جریان مذاکرات استفاده می کند نمی تواند اعتماد سایر کشورها حتی قاره آسیا را به عنوان یک تامین کننده مطمئن جلب نماید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =