سخنگوی گمرک ایران با اعلام ۱۰ قلم اصلی وارداتی به کشور در سال ۱۴۰۰، مجموع واردات صورت گرفته را ۴۸.۶ میلیارد دلار اعلام کرد.

۱۰ قلم اول کالای وارداتی به کشور

به گزارش کارآفرین نیوز، سید روح الله لطیفی با اعلام اینکه مجموع تجارت خارجی ایران در سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۰۱.۶ میلیارد دلار بوده است، گفت: از مجموع این رقم، ۱۲۲.۷ میلیون تُن به ارزش ۴۸.۶ میلیارد دلار صادرات و بیش از ۴۱ میلیون تُن به ارزش ۵۳ میلیارد دلار نیز صادرات بوده است.

سخنگوی گمرک ادامه داد: ۴.۱ میلیارد دلار از مجموع واردات صورت گرفته گوشی تلفن همراه بوده که نسبت به سال ۹۹ به میزان ۷۱ درصد در ارزش رشد داشته است. واردات گوشی تلفن همراه، همچنان در صدر لیست واردات به کشور قرار دارد.

لطیفی با اشاره به سایر اقلام در لیست ۱۰ قلم اول وارداتی به کشور، خاطرنشان کرد: غیر از گوشی تلفن همراه، سایر اقلام بیشتر با ارز ترجیحی و به صورت کالاهای اساسی وارد کشور شده است. از اینرو، ۹.۷ میلیون تن ذرت به ارزش بیش از ۳.۳ میلیارد دلار در سال گذشته وارد کشور شده است.

وی گندم را سومین قلم وارداتی به کشور در سال گذشته اعلام کرد و میزان واردات گندم را بیش از ۷ میلیون تن به ارزش بیش از ۲.۵ میلیارد دلار اعلام کرد. همچنین ۲.۱ میلیون تن نیز دانه‌های روغنی به ارزش حدود ۱.۴ میلیارد دلار در سال گذشته وارد کشور شد.

سخنگوی گمرک همچنین به واردات دو گروه روغن خام به کشور در یک بخش ۸۹۴ هزار تن به ارزش ۱.۳ میلیارد دلار و در یک بخش نیز ۵۳۳ هزار تن به ارزش ۷۰۵ میلیون دلار اشاره کرد و افزود: علاوه بر این، ۲.۳ میلیون تن کنجاله سویا نیز به ارزش ۱.۳ میلیارد دلار وارد کشور شده است.

لطیفی با اعلام اینکه ۳.۳ میلیون تن جو با استفاده از ارز ترجیحی در سال گذشته وارد کشور شده است، بیان داشت: در سایر اقلام نیز، ۹۷۶ میلیون دلار ماشین آلات تولید کالاهای اساسی وارد کشور شد که نشان دهنده رشد ۱۰ هزار و ۸۴۹ درصدی ارزش واردات این قلم است.

به گفته وی، در سال ۱۴۰۰ به میزان ۶۶۷ میلیون دلار واکسن پزشکی نیز وارد کشور شد که به لحاظ ارزش دارای ۱۲۲۱ درصد رشد است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =