پلیس فتا درباره لزوم توجه به لینک‌های مشکوک ارسالی از طریق پیامک توسط مجرمان سایبری از جمله ترغیب به نصب اپلیکیشن جعلی برای خالی کردن حساب‌های بانکی شهروندان هشدار داد.

شگرد سرقت اطلاعات بانکی با پیامک جعلی

به گزارش کارآفرین نیوز، یکی از مهم ترین نوع کلاهبرداری ها و سرقت اطلاعات توسط هکرها و سودجویان، تلاش برای دستیابی به اطلاعات بانکی افراد است.

مجرمان سایبری همواره در تلاش هستند تا به روش های گوناگون، به اطلاعات کلیدی حساب افراد براس سوء استفاده و برداشت های غیرمجاز دست یابند.

این تلاش ها گاهی از طریق تماس تلفنی با شهروندان و فریب آنها به صورت تخلیه اطلاعاتی صورت می گیرد و گاهی نیز از طریق اقدامات سایبری، ارسال پیامک و ... تلاش می شود تا اطلاعات مهم کارت های بانکی و حساب های شهروندان مورد سرق و دستبرد قرار گیرد.

پلیس فتا همواره در طول سال گزارش های متعددی از کشف اقدامات مجرمانه سودجویان ارائه می کند و نسبت به حفاظت از اطلاعات مربوط به حساب های بانکی، هشدار می دهد.

هکر

هشدار درباره لینک‌های جعلی

در تازه ترین گزارش، سرپرست اداره پیشگیری از جرائم سایبری مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا انتظامی کشور درباره کلاهبرداری مجرمان سایبری با انتشار لینک جعلی در قالب ارائه بسته اینترنت رایگان و برداشت غیرمجاز از حساب شهروندان هشدار داد.

سرهنگ دوم حامد محمدی سپاسی با بیان اینکه مجرمان سایبری همواره روش‌های مختلفی را برای اقدامات مجرمانه خود اعمال می‌کنند، گفت: یکی از شیوه‌های رایج کلاهبرداران سایبری ارسال پیامک جعلی با موضوعات مختلف برای شهروندان است.

وی گفت: اینترنت هدیه، شارژ ارزان و ... از جمله عناوینی است که مجرمان سایبری برای کلاهبرداری از شهروندان در قالب پیام‌هایی به گوشی‌های همراه ارسال کرده و به دنبال جلب اعتماد آنان هستند. بنابراین لازم است شهروندان هنگام دریافت اینگونه پیامک‌ها دقت و هوشیاری بیشتری داشته باشند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در حال حاضر با توجه به اتمام تعطیلات نوروزی و آغاز به کار مدارس و آموزش های آنلاین، این احتمال وجود دارد شاهد افزایش وقوع این نوع کلاهبرداری باشیم، ادامه داد : در این روش مجرمان سایبری با قرار دادن لینک جعلی در پیامک‌ها و با انجام مهندسی اجتماعی، دانش آموزان را ترغیب می‌کنند تا بر روی لینک ارسالی کلیک کنند و پس از آن کاربر را به سمت صفحه مورد نظر خود هدایت می‌کنند.

موبایل

از طریق موتورهای جستجو شارژ نخرید

سرهنگ سپاسی ادامه داد: پس از کلیک بر روی لینک جعلی، کاربر به درگاه پرداخت جعلی هدایت و اطلاعاتی بانکی وی شامل شماره کارت، رمز دوم، کد۲cvv، تاریخ انقضاء و ... به سرقت می رود و حساب وی در مدت زمان کوتاهی توسط کلاهبرداران خالی می‌شود.

وی نصب اپلیکیشن های جعلی را دیگر ترفند مجرمان دانست و گفت: در این روش بعد از مراجعه به لینک ارائه شده، از کاربر خواسته می شود جهت سهولت در انجام امور، اپلیکیشن مربوطه را نصب نماید.

سرهنگ سپاسی ادامه داد: پس از نصب اپلیکیشن مذکور مجوز دسترسی به گوشی تلفن همراه داده خواهد شد و در این زمان است که از فرد قربانی سوء استفاده خواهد شد.

این مقام انتظامی به کاربران توصیه کرد: در موتورهای جستجوگر به دنبال خرید شارژ و بسته اینترنت نباشید چرا که ممکن است پیشنهاد این موتورهای جستجوگر، سایت‌های تقلبی و جعلی بوده و برای کلاهبرداری از شما طراحی شده‌ باشند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =