با اینکه مدت زیادی از مطرح شدن مسئله آزادسازی واردات خودرو می‌گذرد، اما هنوز تکلیف این مصوبه مشخص نیست.

کلاف سر در گم واردات خودرو

به گزارش کارآفرین نیوز، مدت هاست که مسئله آزادسازی واردات خودرو در مجلس شورای اسلامی مطرح شده و به این منظور طرحی به تصویب نمایندگان رسیده و با اینکه این مصوبه چندین بار به شورای نگهبان ارسال شده، اما هنوز به تایید نهایی نرسیده و بلاتکلیف مانده است.

با اینکه نمایندگان مجلس اواخر اسفندماه در اصلاح تبصره ۷ لایحه بودجه ۱۴۰۱، شرایط و ضوابط واردات خودرو در سال ۱۴۰۱ و نحوه تامین ارز آن را تعیین کردند، ۱۴ فروردین ماه بود که جلال رشیدی کوچی نماینده مردم مرودشت در مجلس با اشاره به حذف بند مربوط به واردات خودرو از لایجه بودجه تصریح کرد: مجلس در لایحه بودجه ۱۴۰۱ مجوز واردات ۷۰ هزار دستگاه خودروی سواری را به دولت داد که این مصوبه مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و مجددا به مجلس بازگشت و ایراد آن برطرف شد و به تصویب نمایندگان رسید اما در بودجه ابلاغی این عدد حذف شده است.

وی افزود: برای من و خیلی های دیگر این سوال وجود دارد که دلیل این حذف چیست؟ این موضوع مصوب مجلس بوده و باید روشن شود که چه شده که مجوز واردات ۷۰ هزار خودرو از قانون بودجه ۱۴۰۱ حذف شده است؟ بنده این موضوع را از هیات رئیسه مجلس پیگیری خواهم کرد و در روزهای آینده از رییس جمهور و وزیر صمت نیز این موضوع را پیگیری می کنم.

این نماینده مجلس اظهار کرد: باید مشخص شود چه دست هایی پشت پرده بوده که همین واردات حداقلی هم برای شکستن انحصار در صنعت خودروسازی را بر نمی تابند. زمانی که اختلافی بین مجلس و شورای نگهبان در خصوص مصوبه ای نباشد، لزوما مجمع تشخیص مصلحت نظام به موضوع ورود نمی کند. این ایراد از سوی نمایندگان در مصوبه قبلی مجلس در خصوص واردات خودرو مطرح شد که بین مجلس و شورای نگهبان اختلافی نبود که مجمع تشخیص مصلحت نظام بخواهد اظهار نظر کند. عده ای منافعشان با منافع خودروسازها گره خورده و اجازه نمی دهند که این انحصار شکسته شود. ما این موضوع را با جدیت دنبال می کنیم.

واردات خودرو

محمدرضا میرتاج الدینی، نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز در این باره گفت: دولت برای واردات خودرو در سال جاری نیازی به موافقت هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت ندارد و مخالفت هیات عالی نظارت مجمع مشخصا معطوف به طرح ساماندهی بازار خودرو است و ارتباطی با تصمیمات اجرایی کشور که در اختیار دولت است ندارد.

البته با توجه به اینکه تا پایان موعد دستور رییس‌جمهور به وزارت صنعت برای واردات خودرو تنها دو ماه باقی مانده، انتظار این است که وزارت صمت تا انتهای اردیبهشت ماه، اقدامات لازم برای آغاز واردات خودرو به کشور را انجام دهد.

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به این سوال که با توجه به حذف منابع در نظر گرفته شده در بودجه ۱۴۰۱ برای واردات خودرو سواری، آیا واردات خودرو از سوی دولت با منع قانونی مواجه نخواهد شد؟ تصریح کرد: کمیسیون تلفیق در ابتدا برای منابع حاصل از واردات خودرو رقمی در حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته بود ولی از آنجا که احتمال می ‌رفت شورای نگهبان با استناد به نظر مجمع تشخیص با این مصوبه مخالفت کند، رقم منابع را به حدود ۳۲ هزار میلیارد تومان کاهش داد که صرفا از واردات ماشین‌آلات سنگین، اتوبوس و واگن تامین خواهد شد.

با توجه به اینکه یک سهمیه‌ برای کل درآمدهای مالی دولت در نظر گرفته شده، تا زمانی که این سقف درآمدی پر شود، دست دولت باز است تا منابع درآمدی مازاد را به خزانه واریز کند. بنابراین دولت می‌تواند درآمد حاصل از واردات خودروهای سورای را ذیل همین سهیمه به خزانه واریز کند و از این بابت منع قانونی برای واردات خودروی سواری وجود ندارد.

خودرو

گفتنی است، طی سال های گذشته به موجب ممنوعیت وارداتی که صورت گرفته بسیاری از خودروهای خارجی در گمرک دپو شدند و خاک خوردند که از این بابت واردکنندگان خسارت زیادی را متحمل شدند.

از طرفی، به دلیل اینکه خودروسازان داخلی نتوانستند به علت اعمال تحریم های اقتصادی، بالا رفتن نرخ ارز، کمبود مواد اولیه و گرانی قطعات و... نیاز بازار را تامین کنند و جوابگوی میزان تقاضا باشند، قیمت ها در این بازار بالا رفت و شاهد رکود آن بودیم. این در حالی است که اگر ممنوعیت واردات لغو می شد و ضمن ترخیص خودروها از گمرک، واردات صورت می گرفت علاوه بر متعادل شدن میزان عرضه و تقاضا و کاهش قیمت ها، سطح کیفی خودروهای داخلی به دلیل رقابتی شدن بازار، بالا می رفت.

بنابراین، نیاز است سیاست دستگاه های ذیربط در قبال آزادسازی واردات خودرو مشخص و به طور شفاف اعلام شود که در سال ۱۴۰۱ قرار است واردات چه مدل خودروهایی و به چه تعداد صورت گیرد و اگر تصمیم بر تمدید ممنوعیت واردات است، علت عدم لغو آن چیست؟

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =