وزیر مسکن و شهرسازی گفت: مالیات خانه های خالی به صندوق تامین مسکن می رود و در خدمت مردم خواهد بود.

اسلامی: ‌مالیات خانه های خالی به صندوق تامین مسکن واریز می شود

به گزارش کارآفرین نیوز، محمد اسلامی در حاشیه جلسه هیات دولت درباره بازار مسکن و برنامه دولت برای اخذ مالیات از خانه‌های خالی، افزود: بازار دچار التهاب است و قیمت‌های واقعی نیست، امیدواریم شرایط التهابی و حباب‌ گونه از بازار کشور رخت بربندد و مردم شاهد ثبات قیمت‌ها در بازار باشند.

وی با بیان اینکه نهادهای مسکن هم متاثر از شرایط بازار دچار تحول قیمتی شده است، تصریح کرد: امید داریم با رفتن به سمت ثبات بیشتر شاهد کاهش قیمت‌ها باشیم. باید بتوانیم برنامه جامع مسکن را با اطلاعات دقیق و واقعی طرح‌ ریزی کنیم تا دولت همه ساله بداند برای چند واحد مسکونی باید برنامه‌ ریزی کند.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، اکنون هرآنچه در برنامه ششم به عنوان وضعیت مسکن آمده یا حتی در برنامه جهش تولید مسکن که در مجلس تصویب شده،  همه بر اساس تحلیل و نه اعداد ثبتی و آماری است.

وی تصریح کرد: طرح جدیدی که بر اساس ماده ۵۴ در قانون مالیات مستقیم تثبیت شده، این شرایط را به وجود می آورد تا ثبت وضعیت سکونت را به صورت واقعی داشته باشیم؛ بر این اساس با ثبت اطلاعاتی که از ۱۹ فروردین در سامانه املاک و اسکان آغاز شده است، وضعیت سکونت، مالک و مستاجر را به دست می آوریم و بعد هم می‌توانیم راحت‌تر برای عرضه و تولید مسکن برنامه‌ریزی کنیم.

اسلامی اضافه ‌کرد: نکته دوم، پول‌هایی است که وارد بازار مسکن شده و التهاب ایجاد کرده است، موسساتی که تا هزار واحد خانه خریداری ‌کردند تا رشد کنند و تبدیل به سرمایه بزرگتر شوند. دولت از ابتدا در تلاش بود با بازدارندگی و مالیات سنگین بازار مسکن را برای سرمایه‌گذاران پر ریسک کند تا سرمایه‌ها برای ساخت و ساز مسکن و نه احتکار آن، هزینه شود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: با مشارکت مردم و ثبت‌ نام در سامانه املاک و اسکان که منافع عمومی در آن نهفته است، دولت چشم ‌داشتی به منبع مالیاتی خانه‌های خالی ندارد، این پول ‌ها برای صندوق تامین مسکن می‌ رود و در خدمت مردم خواهد بود و امیدواریم از این طریق مسکن از کالای سرمایه‌ای فاصله بگیرد و قیمت‌ها متعادل‌تر شود.

یادآور می شود :‌ تاکنون یک میلیون و ۳۰۰ هزار خانه خالی شناسایی شده و فهرست آنها در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفته است. مسوولان معتقدند با اقدام تکمیلی ثبت‌نام مردم در سامانه املاک براساس قانون جدید، تلاطم در بازار مسکن فروکش کرده و مردم آسایش پیدا خواهند کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =