رئیس کل بانک مرکزی از افزایش ۵۷ درصدی تامین ارز در سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: در سال ۱۴۰۰ بیش از ۵۷ میلیارد دلار تامین ارزی صورت گرفت.

تامین ۵۷ میلیارد دلار ارز در سال ۱۴۰۰

به گزارش کارآفرین نیوز، علی صالح آبادی میزان تامین ارز سال ۱۳۹۹ را ۳۶.۵ میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: این رقم در سال ۱۴۰۰ حدود ۵۷ درصد رشد داشته است.

وی اشاره به افزایش بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور اظهار داشت: مجموع عرضه ارز توسط صادرکنندگان در سامانه نیما در طول سال ۱۴۰۰ نیز ۲۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بود که از رشد ۶۶ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۹ برخوردار است.

رئیس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از صحبت های خود، میزان خرید و فروش اسکناس دلار در بازار متشکل معاملات ارزی را یک میلیارد و ۶۹۴ میلیون دلار عنوان کرد و گفت: این رقم نسبت به سال ۱۳۹۹ با رشد ۱۷۶ درصدی مواجه بوده است، همچنین نرخ اسکناس دلار در این بازار در ابتدای دوره ۲۴ هزار و ۷۵۴ تومان و در پایان دوره ۲۴ هزار و ۸۱۴ تومان بود.

صالح آبادی در خصوص میزان خرید و فروش اسکانس یورو نیز اظهار داشت: در بازار متشکل معاملات ارزی در سال ۱۴۰۰ در مقایسه با سال ۱۳۹۹ با افزایش ۱۸۶ درصدی به رقم ۲۹۹ میلیون یورو رسید. این میزان در سال های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به ترتیب ۸ و ۸۰ میلیون یورو بوده است.

رئیس کل بانک مرکزی در انتها به تفاوت رشد نرخ دلار معاملاتی در سامانه نیما اشاره کرد و گفت: میانگین نرخ دلاری معاملات در سامانه نیما در ابتدای دوره سال ۱۳۹۹ با رقم ۱۳ هزار و ۸۱۸تومان آغاز شده و این رقم در پایان دوره این سال به رقم ۲۳ هزار و ۲۳ تومان رسیده است، ‌ این در حالی است که میانگین نرخ دلاری معاملات در سامانه نیما در ابتدای سال ۱۴۰۰ با رقم ۲۳ هزار و ۲۰۰ تومان شروع و با میانگین معاملات ۲۳ هزار و ۹۸۱ تومان به پایان رسیده است.

صالح آبادی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =