وزیر نیرو گفت: در زمان حاضر ظرفیت تبادل حدود سه هزار و ۵۰۰ مگاوات برق با کشورهای همسایه وجود دارد که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا ۱۰ هزار مگاوات قابل توسعه است.

ظرفیت تبادل برق با کشورهای همسایه تا ۱۰ هزار مگاوات قابل افزایش است

به‌گزارش کارآفرین نیوز از وزارت نیرو، رضا اردکانیان با اشاره به فعالیت‌های خوب انجام شده در زمینه گسترش امکان تبادل انرژی با کشورهای همسایه به مدد سرمایه‌گذاری‌ها و ارتباط‌های موجود افزود: اکنون با تمام کشورهایی که مرز زمینی داریم امکان این تبادل به وجود آمده است.
وی با یادآوری سنکرون شدن( وصل دو شبکه کاملاً مجزا به طریقی که هیچ نوع شدت جریان ضربه ای قابل ملاحظه ای ایجاد نشود) ، سیستم برق کشورمان با عراق در سال ۹۸ و پیگیری سنکرون کردن سیستم برق ایران با روسیه از دو مسیر ارمنستان _ گرجستان و نیز جمهوری آذربایجان ادامه داد: هر کدام زودتر به نتیجه برسد عملیاتی خواهد شد.
وزیر نیرو خاطر نشان کرد: مسیر ایران - جمهوری آذربایجان - روسیه، مسیر دست‌ یافتنی ‌تری است و با موافقت هر سه کشور، مهندسان مشاور ایرانی برای مطالعه این کار، انتخاب و قرارداد مربوط تنظیم و امضا شد که اکنون در مسیر اجراست و امید می‌رود عملیات اجرایی آن زودتر آغاز شود.
اردکانیان گفت: همزمان با روند مذاکره با روسیه و عراق، با توجه به واگذاری مسئولیت کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و افغانستان به وزارت نیرو، مذاکره هایی با طرف افغانستانی هم آغاز و پیشنهادهایی ارائه و پروژه‌هایی تعریف شده که درصددیم در همین دولت با برگزاری اجلاس کمیسیون در کابل، مذاکره های انجام شده را حتی در وضعیت فعلی افغانستان و شرایط استقراری دولت به نتیجه برسانیم تاامکان تبادل انرژی بیشتر شود.
‌وی با اشاره به پیگیری مذاکره سال‌های گذشته با قطر خاطرنشان کرد: مسئولیت کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و قطر هم به وزارت نیرو محول شده است.
وزیر نیرو با بیان اینکه کشور در آستانه تدوین خطوط کلی و تفصیل برنامه هفتم توسعه است، ادامه داد: در زمان حاضر، یک میلیون کیلومتر شبکه‌های انتقال، توزیع و فوق توزیع، حدود ۵۰۰ هزار مگاولت آمپر ظرفیت پست‌های فشار قوی و ضعیف و حدود ۸۵ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی در کشور احداث شده است.
اردکانیان افزود: امروز در شرایطی هستیم که راندمان نیروگاهی کشور در بخش حرارتی با تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی در پایان سال گذشته از مرز ۳۹ درصد عبور کرد.
وزیر نیرو به اقدام‌های صورت گرفته در زمینه هوشمندسازی شبکه برق هم اشاره کرد و گفت: هم ‌اینک سیستم‌های کنترلی پیشرفته نیروگاهی و پست‌های فشار قوی را می‌توانیم در داخل بسازیم.
اردکانیان در این ارتباط همچنین به استقرار مرکز پایش هوشمند شبکه‌های توزیع اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: دیسپاچینگ جدید و پیشرفته‌ای آماده بهره‌برداری است. در بحث دفاع سایبری در زیرساخت‌های برق هم کارهای خوبی در حال انجام است.
برای کنترل هر شبکه قدرت نیاز به یک سیستم دیسپاچینگ وجود دارد تا راهبری سیسـتم قـدرت را انجـام دهـد. بـه علت حیاتی بودن حفظ شبکه قدرت سیستم کنترل آن بایستی دارای قابلیت اطمینان بسیار بالا بوده و احتمال وقـوع خرابی در آن ناچیز باشد و همچنین اطلاعات به‌سرعت بین مراکز و تجهیزات شـبکه منتقـل شـود. امـروزه پیچیـدگی و گسترش شبکه‌های قدرت به حدی رسیده است که کنترل با یک مرکز ممکن نبوده و چندین مرکز کنترل بـرای ایـن کار در نظر گرفته می‌شوند. بنابراین بایستی تقسیم وظایف در شبکه‌های قدرت بنا به نـوع عملکـرد و یـا محـدودهای جغرافیایی صورت گرفته و هماهنگی‌های لازم بین مراکز مختلف برای نظارت صحیح بر روی عملکـرد سیسـتم قـدرت وجود داشته باشد.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =