علیرغم اینکه شنیده‌ها بیانگر تمایل و تصمیم سازمان تامین اجتماعی برای افزایش حقوق بازنشستگان کمتر از مصوبه شورای عالی کار است، رییس کانون بازنشستگان استان تهران تاکید دارد که پذیرش افزایش حقوق بازنشستگان کمتر از مصوبه شورای عالی کار مقدور نیست و مورد توافق نخواهد بود.

اختلاف بر سر میزان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

به گزارش کارآفرین نیوز؛ در روزهای گذشته، جلسه مشترک کانون عالی کارگران بازنشسته کشور با مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران این سازمان که سایر سطوح دستمزدی محسوب می شوند، بدون نتیجه برگزار شد و از طرفی عباس مقتدایی نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در نامه ای به حجت اله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواستار افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران بر اساس ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی بر مبنای هزینه زندگی و به نسبت تورم اعلامی بانک مرکزی شد و تاکید کرد که در سال های اخیر نرخ تورم بالای ۴۰ درصد بوده در حالیکه حقوق بازنشستگان هیچگاه با چنین رشدی مواجه نبوده است.

ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی تاکید دارد که "مستمری از کارافتادگی کلی و مستمری بازنشستگی و مجموع مستمری بازماندگان در هر حال نباید از حداقل مزد کارگر عادی کمتر باشد"، بر این اساس تعیین حداقل دستمزد کارگران بر مبنای ماده ۴۱ قانون کار، برای تعیین حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بر مبنای ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی ضروری است تا مشخص شود که حداقل حقوق این بازنشستگان به چه میزان باید اضافه شود، لذا با توجه به افزایش ۵۷.۴ درصدی حداقل دستمزد کارگران توسط شورای عالی کار، میزان افزایش حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی نیز به همان میزان ضریب ۵۷.۴ درصدی خواهد بود.

بازنشستگان تامین اجتماعی

اما در مورد سایر سطوح حقوق بگیران بازنشسته تامین اجتماعی، بر مبنای ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی عمل می شود، به طوری که "سازمان تامین اجتماعی مکلف است میزان تمامی مستمری های بازنشستگی، از کار افتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان را در فواصل زمانی که حداکثر ‌از سالی یک بار کمتر نباشد با توجه به افزایش "هزینه زندگی" با تصویب هیات وزیران به همان نسبت افزایش دهد. " این در حالی است که شورای عالی کار برای دستمزد سایر سطوح حقوقی کارگران، افزایش ۳۸ درصدی به علاوه ۵۰۰ هزار تومان را تصویب کرده است.

به کمتر از ۳۸ درصد رضایت نمی‌دهیم

علی دهقان کیا؛ رییس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان تهران در گفتگو با خبرنگار کارآفرین نیوز در پاسخ به پرسشی در مورد تصمیم سازمان تامین اجتماعی برای پیشنهاد میزان افزایش حقوق بازنشستگان به هیات دولت، گفت: زمانی که دولت سیزدهم تشکیل شد تورم ۵۵ درصد و در پایان سال نیز ۴۰.۲ درصد بود که میانگین آن ۴۷ درصد خواهد شد و ما برای افزایش حقوق بازنشستگان بر مبنای هزینه زندگی آنها یا تورم موجود، به کمتر از همان ۳۸ درصد به علاوه ۵۰۰ هزار تومان در مورد سایر سطوح حقوقی رضایت نمی دهیم.

وی ادامه داد: سازمان تامین اجتماعی معتقد است که با توجه به اینکه افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری ۱۰ درصد است، باید میزان ضریب پیشنهادی به دولت درباره افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بر اساس ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی به گونه ای باشد که دولت آن را برنگرداند و با آن موافقت کند.

علی دهقان کیا

تعویق در صدور احکام جدید حقوقی بازنشستگان

دهقان کیا در مورد پرسشی مبنی بر اینکه ضریب پیشنهادی سازمان تامین اجتماعی چقدر است؟ گفت: عدد و رقم مشخص نشده است، سازمان تامین اجتماعی می گوید که ضریبی را صورتجلسه و پیشنهاد کنیم که در دولت تصویب شود و باز نگردد.

وی دلیل این تصمیم تامین اجتماعی را پرداخت حقوق از محل حق بیمه ها عنوان کرد و گفت: ما نمی دانیم که بودجه افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری چگونه تامین می شود و چقدر خواهد بود، ولی سازمان تامین اجتماعی باید منابع مالی خود را تجهیز کند که از محل حق بیمه های پرداختی است.

رییس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان تهران ضمن تاکید بر اینکه احتمالا تا آخر هفته، سازمان تامین اجتماعی به همراه شرکای اجتماعی خود، میزان افزایش حقوق بازنشستگان برای سایر سطوح دستمزدی را مشخص و برای تصویب به هیات دولت خواهد فرستاد، در مورد احکام جدید بازنشستگان گفت: این کار معمولا از نیمه فروردین ماه انجام می شد که با توجه به تعویق آن، احتمالا جزو معوقات محسوب خواهد شد و در اردیبهشت ماه صورت خواهد پذیرفت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =