نابودی سیلوهای غلات و تخریب بنادر مهم اوکراین، زنجیره تامین مواد غذایی در اروپا را با مشکل جدیدی روبرو ساخته است.

مشکل جدید بر سر راه صادرات غلات اوکراین

به گزارش کارآفرین نیوز، همیشه طرف صادرکننده ۲۵ درصد از تجارت غلات، یکی از دو کشور روسیه و اوکراین بوده است.

در اثر حملات نظامی به اوکراین، بسیاری از سیلوهای غلات در منطقه کمربند کشاورزی این کشور تخریب شده اند. بیش از ۱۵ میلیون تُن ذرت محصول پاییزه، پس از تخریب سیلوها بلااستفاده شد.

غلات موجود در این سیلوها برای فروش در بازارهای جهانی ذخیره شده بودند و قرار بود در زنجیره جهانی تامین غلات قرار گیرند.

میزان گردش جهانی تجارت غلات به ۱۲۰ میلیارد دلار بالغ می شود و حالا بیش از نیمی از میزان غلات انبار شده در سیلوها که قرار بود اوکراین صادر کند، به ناگاه از چرخه تجارت حذف شده است.

گلوگاه های ایجاد شده در مسیر عرضه و تقاضا، افزایش نرخ حمل و نقل در دوران پاندمی و تغییرات آب و هوایی، پیش تر موجب شده بود بازارهای جهانی با افزایش قیمت مواجه شوند.

از بین رفتن بسیاری از زمین های کشاورزی و سیلوهای مملو از غلات در اوکراین، و حذف نسبی روسیه از چرخه مراودات مهم تجاری، به هم پیوستگی زنجیره تامین کامودیتی های مهم غذایی را نیز به نقطه بحرانی رسانده است.

ذرت

پیش از آغاز درگیری ها، ذرت اوکراین از طریق حمل و نقل ریلی به بنادر دریای سیاه مانند اُدسا و میکولایو منتقل می شد و سپس برای صادرات دریایی به مقصد کشورهای آسیایی و اروپایی بارگیری می شدند.

اما به دلیل تخریب بنادر، اوکراین اندک ذخایر ذرت موجود را باید با عبور از مسیر ریلی به رومانی و لهستان، به کشورهای غربی صادر کند.

طولانی شدن مسیر صادراتی به اروپا، خود از اصلی ترین دلایل افزایش نرخ حمل و نقل محسوب می شود.

با این تفاسیر، آنچه وخامت شرایط زنجیره تامین را تشدید می کند، لزوم تعویض چرخ واگن ها در خط مرزی به دلیل تفاوت نوع ریل های برخی کشورهای اروپایی است.

حمل و نقل ریلی

مسیر واگن های ریلی یا همان کانتینرهای باری اوکراین هنوز همان مسیرهای شوروی سابق است و تغییر در ساختار آنها ایجاد نشده است.

کاترینا رایباچنکو؛ نایب رییس انجمن تجارت کشاورزی اوکراین در مصاحبه ای اعلام کرد: این تغییر مسیر و تعویض چرخ ها، موجب ناکارآمدی فرایند لجستیکی غلات می شود که مشکل بسیار بزرگی است و در نهایت به افزایش سرسام آور قیمت غلات ختم می شود.

مشکلات ایجاد شده بر سر راه زنجیره تامین کامودیتی های غذایی، یک به یک سر بر می آورند که هر کدام، هشداری برای امنیت غذایی جامعه جهانی به شمار می آیند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =