مرور معاملات بورس کالا در سال گذشته حکایت از این دارد که علاوه بر رکوردهای جدید در حجم و ارزش معاملات به تفکیک محصولات مختلف، ۱۰ رکورد اصلی در ارزش کلی و معاملات بازار فیزیکی به ثبت رسید.

۱۰ رکورد بورس در سال ۱۴۰۰

به گزارش کارآفرین نیوز، در سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۶۳۰ هزار و ۶۷۵ میلیارد تومان انواع محصول در بازار فیزیکی بورس کالا مورد معامله قرار گرفت که از حدود ۷۶ میلین و ۱۴۶ هزار تن کالا را شامل شده است، این رقم نسبت به سال ۱۳۹۹ از لحاظ حجم معاملات و ارزش به ترتیب ۱۲۸ و ۱۰۲ درصد رشد داشته است که یک رکورد تاریخی برای بورس محسوب می شود.

علاوه بر این در سال گذشته ۳۶۹ هزار و ۸۹۸ میلیارد تومان انواع محصول های صنعتی و معدنی در بورس مورد دادوستد قرار گرفته است که از لحاظ ارزش ۱۲۳ درصد رشد داشته است.

در حوزه محوصلات پتروشیمی رشد ۷۴ درصد ارزش معاملات و در حوزه فرآروده های نفتی رشد ۷۷ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۹ به ثبت رسید.

در بازار فرعی نیز ۳۷۴ هزار و ۳۰۰ تن انواع محصول به ارزش ۷ هزار و ۱۶۶ میلیارد تومان به فروش رسید، در تالار کشور ۷۵.۸ میلیارد تومان زعفران و در بخش معاملات شمش طلا نیز ۶۵۳ میلیارد تومان شمش طلا مورد معاملا قرار گرفت.

در بازار فیزیکی ۵۷.۶ میلیون تن محصول به صورت نقدی، ۱۵.۵ میلیون تن در قالب سلف و ۳ میلیون تن در قالب نسیه معامله شد.

در گروه محصول‌های صنعتی و معدنی با وجود اینکه فولاد بیشترین سهم را از نظر ارزش معاملات داشت ام حجم معاملات سیمان با ۳۴ میلیون و ۸۶۴ هزار تن بیشترین بود.

در گروه پتروشیمی بیشترین حجم معاملات با ۳ میلیون و ۷۸۸ هزار تن به مواد پلیمری اختصاص داشت، در این گروه مواد شیمیایی نیز یک میلیون و ۵۸۷ هزار تن مورد معامله قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات در گروه فرآورده های نفتی،مربوط به وکیوم باتوم با ۵.۵ میلیون تن و سپس به قیر با ۴.۹ میلیون تومان بود.

۶ میلیون و ۵۰۴ هزار قرار داد آتی و ۱۸۵ هزار و ۳۱۹ قرار داد معامله در بازار مشتقه بورس به ثبت رسید که از لحاظ ارزش ۱۷ هزار و ۴۶۷ میلیارد تومان بود.

در حوزه صندوق های سرمایه گذاری، بیش از ۲ میلیارد و ۵۳۰ هزار قرارداد به صبت رسید که رشد ۶۲.۲ درصدی را نشان می دهد همچنین در بخش گواهی سپرده کالایی نیز شاهد رشد ۱۴۱ درصدی در تعداد قرار دادها هستیم.

رشد ۲۴۴ درصدی حجم و ۵۹۳ درصدی ارزش نیز از دیگر رکوردهای بورس بوده که در تالار معاملات مناقصه به ثبت رسیده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =