ین ژاپن همیشه در زمره دارایی‌های امن قرار داشته و دارد، اما گویی عواقب جهانی جنگ روسیه و اوکراین، اثرات زودهنگامی بر قدرت پول ژاپن نیز داشته است.

قدرت دارایی امن ژاپنی‌ها کاهش یافت

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از سی ان بی سی، اگر نرخ برابری ین به دلار ژاپن از ۱۳۰ فراتر برود، هشدار برای بانک مرکزی ژاپن به صدا درخواهد آمد.

ایسوکه ساکاکیبارا؛ قائم مقام سابق وزیر دارایی ژاپن اعلام کرد که اگر نرخ برابری دلار به ین از ۱۳۰ بالاتر رود، وضعیت فوق العاده در بانک مرکزی ژاپن (BOJ) فعال می شود.

صبح چهارشنبه ۶ آوریل ۲۰۲۲، نرخ برابری دلار به ین، ۱۲۳.۸۶ رسید. قدرت پول ژاپن در هفته گذشته نسبت به دلار، حدود ۵ درصد کاهش یافت، این در حالی است که ین ژاپن همیشه به طور سنتی، دارایی امن به شمار آمده است.

ناآرامی های ژئوپلیتیک مانند جنگ روسیه و اوکراین که موجب آشفتگی بازارهای جهانی شده است، اقتصاد ژاپن را نیز تحت تاثیر قرار داده است. تضعیف ین در برابر دلار از آنجا سرچشمه می گیرد که پیش بینی می شود آهنگ تشدید اقدامات انقباضی بانک مرکزی ژاپن با بانک مرکزی سایر کشورها همگام نخواهد بود.

ین ژاپن

در حالی که همتایان بانک مرکزی ژاپن مانند فدرال رزرو آمریکا، اقدامات انقباضی مانند افزایش نرخ بهره را در دستور کار قرار داده اند و خبر از تصویب سیاست های سختگیرانه تر برای مهار تورم می دهند، بانک مرکزی ژاپن همچنان بدون تغییر، سیاست های گذشته خود را ادامه می دهد.

ساکاکیبارا که هنوز هم به دلیل نقشش در مداخلات ارزی چندجانبه در دهه ۹۰ میلادی، به آقای ین (Mr.Yen) در ژاپن شهرت دارد، خاطر نشان کرد: نرخ برابری ۱۲۰ و ۱۲۵ ین به دلار در حدود ۴ یا پنج سال پیش در معاملات ارزی ثبت شده است.

مداخله ارزی؛ یکی از شناخته شده ترین ابزارهای اقتصادی هر دولتی است که به منظور تنظیم نرخ ارزها و با هدف اثرگذاری بر ارزش واحد پول هر کشور صورت می گیرد.

وی می افزاید: کاهش ارزش ین، نشانه رشد ارزش دلار است و این بدان معناست که پیش بینی بازار بر تداوم روند فعلی استوار است. برخی مردم نیز بر این باورند که نرخ برابری دلار به ین، به ۱۳۰ نیز برسد.

ساکاکیبارا تاکید کرد: اگر نرخ برابری به ۱۳۰ یا بیشتر برسد، مشکلات بروز خواهند کرد و زنگ هشدار برای بانک مرکزی ژاپن فعال خواهد شد.

قدرت دارایی امن ژاپنی‌ها کاهش یافت

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =