بورس در دومین هفته کاری خود شاهد بازدهی مثبت ۲.۲ درصدی شاخص کل و ۳.۱۲ درصدی شاخص کل با معیار هم وزن بود.

هفته دوم کاری بورس چگونه بود؟

به گزارش کارآفرین نیوز، بازار سرمایه در هفته دوم کاری خود در سال جاری روند مثبتی داشت و بررسی روند شاخص کل بورس حکایت از این دارد که شاخص بورس کار خود را با صعودی آغاز کرد و در نهایت در آخرین روز هفته روند اصلاحی در پیش گرفت.

شاخص کل بورس در این هفته کار خود را با رشد ۲۹ هزار و ۸۵۶ واحدی آغاز کرد و این روند صعودی در روزهای دو شنبه و سه شنبه ادامه داشت، در روز چهار شاخص روند اصلاح در پیش گرفت و ۷ هزار و ۶۵۸ واحد افت کرد.

در نهایت شاخص کل بورس در ارتفاع یک میلیون و ۴۶۳ هزار و ۷۷۹ واحد قرار گرفت، به بیان دیگر شاخص کل در دومین هفته کاری سال جدید ۳۱ هزار و ۶۰۹ واحد رشد داشت.

ورود پول‌های حقیقی به بورس

شاخص کل با معیار هم وزن و شاخص فرا بورس در این هفته روند صعودی داشتند و در تمامی روزهای هفته مثبت بودند، البته شاخص فرابورس با وجود عملکرد عالی در روز یک شنبه و صعودی ۳۱۵ واحدی در سایر روزهای رشد اندکی داشت و نتوانست کانال ۲۰ هزار واحد را بار دیگر فتح نماید.

شاخص کل با معیار هم وزن در این هفته رشد ۱۱ هزار و ۴۰۴ واحدی را ثبت کرد، این شاخص در نهایت کار خود را در ارتفاع ۳۷۷ هزار و ۳۴۷ واحد به پایان برد.

شاخص فرا بورس نیز در این هفته ۵۳۴ واحد رشد داشت و با بازدهی ۲.۷۶ درصدی در ارتفاع ۱۹ هزار و ۸۵۰ واحد قرار گرفت تا در هفته آینده با ادامه این روند، به سطح جدیدی ورود کند.

یکی از نکات مثبت بورس در هفته جاری مربوط به روز یک شنبه و ورود پول های حقیقی به بورس بود، در این روز میزان ورود پول حقیقی حدود ۵۳۲ میلیارد تومان بود که در ۴ ماه گذشته بی سابقه بوده است.

علاوه بر این در روز دوشنبه، ارزش معاملات خُرد به بالاترین رقم در ۶ ماه اخیر رسید، که حکایت از روزهای خوش بازار سرمایه دارد.

تالار بورس

پیش‌بینی روند بورس

کارشناسان بازار سرمایه اعتقاد دارند بورس در سد مقاومتی قرار داشته و هدف اصلی بورس در میان مدت فتح کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد است، به دلیل رشد قابل قبول برخی از سهم های بزرگ و شاخص ساز، احتمال اصلاح موقتی در این سهم ها وجود دارد، لذا خریداران باید توصیه های لازم در این زمینه را مد نظر قرار دهند.

از سوی دیگر، به سبب افزایش درآمد شرکت های بورسی و برگزاری مجامع در ماه های آینده شرایط برای سرمایه گذاری در بورس ایجاد شده است، البته تاثیر رشد قیمت های جهانی، نرخ ارز، فضای سیاسی آرام و تحرکات دیپلماتیک هسته ای و بسته های حمایتی دولت در این زمینه بسیار موثر بوده است.

البته تحلیل های کارشناسان حکایت از این دارد که رشد قیمت های جهانی کالا از جمله محصولات فلزی و معدنی، پتروشیمی و نفت و مشتقات آن و ورود پول های ناشی از تقسیم سود شرکت ها بزرگ بازار سرمایه در فصل مجامع در هفته های اخیر تاثیر بالایی در روند مثبت بورس داشته است، با این وجود هنوز برخی از افراد منتظر مشخص شدن نتایج مذاکرات هسته ای بوده تا با اعلام نظر نهایی در این زمینه، فعالیت خود را در بورس آغاز نمایند.

البته دولت برای رشد بازار سرمایه می تواند بسته های حمایتی دیگری نظیر مالیات از سود های بانکی، کنترل بازار ارز و حذف خرید و فروش ارز در بازار آزاد، افزایش مالیات بر عایدی سرمایه و اجرای دقیق آن و ... را در نظر بگیرید تا در سالی که به تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین با ورود شرکت های دانش بنیان به بورس، شاهد ورود پول های حقیقی و رونق بازار سرمایه باشیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =