تاکنون ۷۰ درصد اراضی اجرای طرح نهضت ملی مسکن تامین شده و طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی، تا پایان شهریور امسال، عملیات اجرایی ۲ میلیون واحد مسکونی نیز انجام خواهد شد.

اجرای ۲ میلیون واحد مسکن ملی تا پایان شهریور

به گزارش کارآفرین نیوز، قانون جهش تولید و تامین مسکن مصوب مردادماه سال ۱۴۰۰ بوده و یکی از برنامه های کلان دولت سیزدهم محسوب می شود که بر اساس آن دولت قصد دارد چهار میلیون واحد مسکونی را طی چهار سال احداث کند.

در راستای اجرای این قانون، دولت دو طرح نهضت ملی مسکن و اقدام ملی مسکن را تلفیق کرده و بانک ها موظف شدند سالانه ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به این طرح تخصیص دهند.

مهلت ثبت نام از متقاضیان دریافت این نوع مسکن در سامانه نهضت ملی مسکن (ثمن) ۲۹ اسفندماه سال گذشته پایان یافت و بر اساس آمارها، بیش از ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در این سامانه ثبت نام کردند و طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی، تا پایان خردادماه سال ۱۴۰۱ تمام متقاضیان نهضت ملی مسکن تعیین تکلیف شده و پیامک برای تکمیل مراحل ثبت نام به آن ها ارسال خواهد شد.

تسهیلاتی که برای متقاضیان واجد شرایط این طرح در نظر گرفته شده بدین شرح است که این وام برای متقاضیان تهرانی ۴۵۰ میلیون تومان و برای متقاضیان سایر کلانشهرها ۴۰۰ میلیون تومان، برای متقاضیان مراکز استان ها ۳۵۰ میلیون و سایر مناطق شهری ۳۰۰ میلیون تومان و روستاها ۲۵۰ میلیون تومان با نرخ سود حداکثر ۱۸ درصد است و طبق آخرین برآوردها قیمت هر متر مربع واحدهای نهضت ملی مسکن ۴.۷ میلیون تومان خواهد بود.

رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی نیز به تازگی درباره آخرین وضعیت اجرای طرح نهضت ملی مسکن اظهار کرد: هم اکنون حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد زمین آماده آغاز عملیات اجرایی است که با این میزان زمینی که آماده شده، بیش از ۷۰ درصد اراضی اجرای طرح نهضت ملی مسکن تامین شده است.

وی با تاکید بر اینکه بر اساس آمارها عملیات اجرایی ۸۸۰ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن آغاز شده است، افزود: همچنین حدود ۳۲۰ هزار واحد نیز وارد عملیات اجرایی شدند که مجموع آنها بالای یک میلیون در سطح کشور است.

قاسمی تصریح کرد: با برنامه‌ریزی های وزارت راه و شهرسازی در ۶ ماهه نخست سال جاری سهم اجرای طرح نهضت ملی مسکن به ۲ میلیون واحد مسکونی می رسد و با این احتساب، تلاش خواهد شد تا در زمانبندی اعلام شده واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی احداث و تکمیل شود.

مسکن ملی

وزیر راه و شهرسازی ضمن اینکه تشکیل بانک زمین در وزارت راه و شهرسازی را از جمله اقدامات مناسب ارزیابی کرد، گفت: بخش عمده اراضی تامین شده طرح نهضت ملی مسکن از اراضی متعلق به وزارت راه و شهرسازی است و انتظار می‌ رود تا سایر وزارتخانه ‌ها و ارگان‌ ها در تامین اراضی برای اجرای مسکن همکاری بیشتری با وزارت راه و شهرسازی داشته باشند. ایجاد شهرها و شهرک ‌های جدید از دیگر برنامه‌هایی است که وزارت راه و شهرسازی در دستور کار قرار دارد. در همین خصوص نیز حدود ۳۰ شهرک جدید در مراحل تغییر کاربری هستند و به زودی ایجاد خواهند شد.

قاسمی تکمیل و واگذاری واحدهای باقیمانده مسکن مهر را بیش از ۲۰۰ هزار واحد برشمرد و فعالیت برای اتمام این واحدها را یادآوری کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =