برات به‌ عنوان سندی تجاری شناخته می‌شود که طی قرارداد بین دو نفر، مبلغی در زمان مشخص باید به یکی از این افراد یا شخص سوم پرداخت شود.

تفاوت "برات" با چک و سفته

به گزارش کارآفرین نیوز، هنگامی که فردی قصد پرداخت در آینده را داشته باشند راهکاری‌هایی از قبیل چک، سفته یا برات دارد، البته در چک فرد قادر خواهد بود شکایت کیفری مطرح نماید که این امر در سفته و برات وجود ندارد.

به طور کلی برات به‌ عنوان سندی شناخته می‌شود که بر اساس قرارداد، باید مبلغی در زمان مشخص در وجه یا به حواله شخص دیگری واریز شود، این قرارداد می‌توان میان دو فرد به امضا برسد و فرد اول باید این مبلغ را در زمان تعیین شده به فرد دوم پرداخت کند یا در قرارداد شخص سومی لحاظ شود که فرد اول باید در زمان عنوان شده، مبلغ را به‌ حساب آن واریز کند.

برات دهنده و برات گیر

در این قرارداد به دستور دهنده برات‌کش، برات دهنده یا صادرکننده گفته می‌شود، همچنین برات‌گیر یا محال علیه یا شخص ثالث به همان کسی که به او دستور داده شده عنوان می‌شود.

برات به‌ عنوان یکی از مهم‌ترین اسناد تجاری در معاملات بین‌المللی و داخلی کاربرد فراوانی دارد، به دلیل همان مسئله امتیازات کیفری و مدتی که در خصوص چک وجود دارد، کاربردی کمتری نسبت به چک دارد، در واقع در برات شکایت عمومی مطرح می‌شود و همچنین بحث مسدودسازی حساب‌ها که در چک مطرح است، در برات وجود ندارد.

برات دارای سه نوع «به رویت»، «به وعده از رویت» و «به وعده از تاریخ» است.

در نوع اول باید پس از ارائه، تعهد پرداخت شود، این در حالی است که در نوع دوم در آن شرطی ذکر می‌شود، به طور مثال یک ماه بعد از ارائه برات، باید وجه پرداخت شود.

در نوع سوم، تاریخ مشخصی در سند قید می‌شود تا آن زمان مشخص فرصت برای پرداخت وجود دارد.

سفته

البته تقسیم‌بندی دیگری از برات نیز وجود دارد، در این تقسیم‌بندی در نوع اول در سند مبلغی و زمان ذکر می‌شود، برات‌گیر باید بر اساس سند تعهد خود را پرداخت نماید، اما در نوع دیگر مبلغی پرداخت نمی‌شود و صرفاً به‌ عنوان یک برگه ضمانت شناخته می‌شود و از این‌ جهت با سفته کارکرد یکسانی دارد، با این‌ وجود سفته میان دو نفر مبادله می‌شود و مانند برات شخص سومی در آن وجود ندارد.

ذکر این نکته ضروری است که برات فقط برای قراردادهای داخلی نبوده و ممکن است بین اشخاص با ملیت‌های مختلف نیز رد و بدل شود که اصطلاحاً به آن برات خارجی می‌گویند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =