سخنگوی گمرک میزان تجارت ایران و اعضای اتحادیه اوراسیا را ۱۳ میلیون و ۱۲۷ هزار تُن کالا به ارزش پنج میلیارد و ۶۴۳ میلیون دلار عنوان کرد و گفت: از لحاظ وزنی و ارزشی در سال ۱۴۰۰، شاهد رشد ۵۱ و ۶۶ درصدی در تجارت ایران و اوراسیا هستیم.

تجارت ایران و اتحادیه اوراسیا در سال ۱۴۰۰

به گزارش کارآفرین نیوز، سید روح اله لطیفی در خصوص جزئیات تجارت ایران و اعضای اتحادیه اوراسیا گفت: دو میلیون و ۷۷۰هزار و ۱۵۵تن کالای ایرانی به ارزش یک میلیارد و ۱۷۰ میلیون و ۵۸۱ هزار و ۵۳۱ دلار به کشورهای روسیه، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس صادر شد که نسبت به مدت مشابه ۳.۵ درصد در وزن و ۱۲ درصد در ارزش رشد داشته است.

وی ادامه داد: در میزان صادرات کالاهای ایرانی، روسیه در صدر قرار دارد و در سال گذشته یک میلیون و ۱۴۱ هزار و ۹۳۵ تن کالا به ارزش ۵۸۳ میلیون و ۶۵۸ هزار و ۳۰۶ دلار به این کشور صادر شده که حکایت از رشد ۸ درصدی از نظر وزن دارد.

به گفته سخنگوی گمرک، ارمنستان با یک میلیون و ۵۲ هزار و ۷۸۴ تن کالا به ارزش ۳۰۲ میلیون و ۳۴۳ هزار و ۳۰۹ دلار واردات از ایران در میان کشورهای اوراسیا در جایگاه دوم قرار دارد.

وی افزود: البته میزان صادرات به ارمنستان از لحاظ وزنی ۱۵ درصد افت داشته است.

لطیفی میزان صادرات به قزاقستان را هزار و ۶۲۸تن کالا به ارزش ۱۸۸میلیون و ۸۶۶هزار و ۲۰۳دلار عنوان کرد و گفت: این کشور به عنوان سومین کشور در میان اعضای اتحادیه اوراسیا شناخته می شود که بیشترین صادرات از ایران به آن انجام شده است، همچنین در سال گذشته از لحاظ وزنی میزان صادرات به این کشور ۵۴ درصد رشد داشته است.

سخنگوی گمرک در ادامه میزان واردات ایران از اعضای اتحادیه اوراسیا را ۱۰ میلیون و ۳۵۶ هزار و ۸۹۰ تن به ارزش چهار میلیارد و ۴۷۲ میلیون و ۴۶۶ هزار و ۴۸۰ دلار عنوان کرد و گفت: در سال گذشته شاهد رشد ۷۳ درصدی در وزن و ۹۰ درصدی در ارزش واردات از این کشورها بوده ایم.

اوراسیا

وی در خصوص جزئیات میزان واردات از اتحادیه اوراسیا گفت: ۹ میلیون و ۱۰۲ هزار و ۱۵۱ تن کالا به ارزش چهار میلیارد و ۵۳ میلیون و ۸۵۴ هزار و ۲۰۹ دلار از روسیه، یک میلیون و ۲۴۰ هزار و ۴۸ دلار به ارزش ۳۷۹ میلیون و ۲۷۱ هزار و ۴۸ دلار از قزاقستان و ۹ هزار و ۲۸۰ تن کالا به ارزش ۲۸ میلیون و ۶۰۵ هزار و ۵۵۳ دلار از بلاروس به کشور وارد شده است.

به گفته لطیفی، در سال گذشته از لحاظ وزنی میزان واردات از روسیه ۷۴ درصد رشد، از قزاقستان ۶۷ درصد رشد و از بلاروس ۲۸ درصد کاهش رخ داده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =