یک کارشناس صنعت خودرو با برشمردن برخی دلایل افزایش روزهای اخیر قیمت خودرو در بازار، گفت: با توجه به اینکه چند سالی از ممنوعیت واردات خودرو می‌گذرد و مسئله آزادسازی نیز بلاتکلیف مانده، این مباحث روی نوسانی بودن قیمت‌ها در بازار تاثیرگذار است.

دلایل موج افزایشی قیمت خودرو در بازار

به گزارش کارآفرین نیوز، چند سالی می شود که قیمت ها در بازار خودرو افزایش پیدا کرده و در بازه های زمانی مختلف شاهد نوسانی شدن نرخ ها بوده ایم.

بدهی های خودروسازان، انحصاری بودن بازار، کمبود قطعات، اعمال تحریم های اقتصادی، ممنوعیت واردات خودرو، نوسانات نرخ ارز و... از جمله عواملی هستند که روی بازار خودرو اثرگذار بودند.

ناگفته نماند، در حال حاضر اختلاف قیمت قابل توجهی بین نمایندگی ها و بازار آزاد وجود دارد و برخی مدل ها با اینکه توسط شرکت های خودروساز بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان قیمت گذاری شدند، در بازار به قیمت ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان خرید و فروش می شوند.

در خصوص وضعیت کنونی این بازار و تغییرات قیمت خودرو، فربد زاوه کارشناس صنعت خودرو گفت: قیمت خودرو در سال جاری روندی افزایشی را تجربه خواهد کرد، چرا که وضعیت اقتصادی کشور نامناسب بوده و نرخ تورم بالا است.

وی با اشاره بر اینکه نتیجه نهایی مذاکرات مشخص نیست و بلاتکلیف مانده است، افزود: در صورتی که توافق صورت گیرد، معلوم نیست این موضوع به کاهش قیمت خودرو داخلی منجر می شود یا خیر. با این حال، توافق هسته ای تا حدی روی قیمت خودروهای خارجی اثرگذار است.

این کارشناس صنعت خودرو اظهار کرد: البته ممکن است قیمت ها به دلیل هیجانات ناشی از توافقات در کوتاه مدت کاهش پیدا کنند، اما در بلندمدت باز هم شاهد افزایش قیمت ها خواهیم بود.

بازار خودرو

وی گفت: از سویی، با توجه به اینکه چند سالی از ممنوعیت واردات خودرو می گذرد و مسئله آزادسازی بلاتکلیف مانده، این موضوع هم روی نوسانی بودن قیمت ها در بازار تاثیرگذار است.

این کارشناس بازار مسکن خاطرنشان کرد: برخی هم مسئله افزایش تیراژ را به عنوان راهی برای کاهش قیمت ها در بازار به منظور پاسخگویی به بخشی از تقاضای بازار و به تبع کاهش قیمت ها مطرح می کنند، اما با توجه به کسری قطعاتی که وجود دارد، این مهم نیز نمی تواند راهکاری قطعی باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =