پس از تصویب تحریم صنایع نفت و گاز روسیه در سنای آمریکا، شرکت‌های نفتی بدون اشاره به روی پنهان سکه، نسبت به توقف عملیات نفتی در این کشور هشدار می‌دهند.

حقایق پنهان از نتایج تحریم نفت و گاز روسیه

به گزارش کارآفرین نیوز، شرکت های بزرگ نفت و گاز که پس از آغاز جنگ روسیه و اوکراین در روزهای پایانی فوریه تلاش می کردند عملیات اکتشاف و تولید را در روسیه به حالت تعلیق درآورند، این روزها نسبت به ضررهای هنگفت میلیارد دلاری هشدار می دهند.

پس از تصویب طرح تحریم صنایع نفت و گاز روسیه در سنای امریکا، شرکت ها یکی پس از دیگری نسبت به وخامت اوضاع اقتصادی در صورت تداوم این موضوع هشدار می دهند. تحلیلگران و سرمایه گذاران وال استریت نیز در حال رصد و ارزشیابی لحظه ای بازار و معاملات پس از تصویب این طرح هستند.

۵ آوریل، شرکت شل (Shell) هشدار داد: با تعلیق عملیات در روسیه، کاهش ۵ میلیارد دلاری در میزان درآمد سه ماهه دور از انتظار نخواهد بود. این شرکت، همچنین سرمایه گذاری مشترک خود با شرکت گاز دولتی روسیه (گازپروم) و مشارکت در طرح خط لوله گاز طبیعی نورداستریم ۲ به حالت تعلیق درآورده است.

تحریم روسیه

بی پی (BP)؛ رقیب شرکت شل نیز که مالک ۲۰ درصد سهام شرکت نفتی روزنفت (Rosneft) است هشدار داد ضرر توقف عملیات نفتی می تواند از مرز ۲۵ میلیارد دلار فراتر رود.

اکسون موبیل (Exxon Mobil)؛ غول آمریکایی انرژی نیز با اعلان خبر توقف فعالیت ها در روسیه، از ضرر ۴ میلیارد دلاری خود خبر داد.

اکویینور (Equinor) یا استات اویل سابق؛ غول نروژی بازار انرژی نیز از توقف سرمایه گذاری ۱.۲ میلیارد دلاری طبق برنامه ریزی ها خبر داد.

گرچه در کوتاه مدت می توان گفت افزایش قیمت نفت و گاز می تواند بخش عمده ای از این ضررهای تخمینی را پوشش دهد. برخی از مالکان سرمایه های افسانه ای مانند وارن بافت و گروه سرمایه گذاری برکشایر هاتاوی نیز به همین دلیل، به سمت معاملات نفتی جذب شده اند.

حقایق علنی مغفول مانده

شاخص S&P۵۰۰ در بخش انرژی در همین چند ماه گذشته از سال ۲۰۲۲، حدود ۴۰ درصد رشد داشته است که عملکرد خیره کننده و دور از انتظاری محسوب می شود.

قیمت سهام شرکت بی پی (BP) در سال جاری بیش از ۱۱ درصد، شل بیش از ۲۶ درصد و اکسون موبیل بیش از ۳۷ درصد و اکویینور حدود ۴۶ درصد افزایش یافته است.

به رغم هشدارهای اغلب شرکت های نفتی نسبت به ضررهای هنگفت ناشی از تعلیق و توقف عملیات نفتی در روسیه، این شرکت ها به لطف افزایش ناگهانی قیمت نفت، همچنان به امید انتشار گزارش درآمدی سه ماهه با تراز مثبت هستند.

قیمت نفت در ماه گذشته به بیش از ۱۳۰ دلار در هر بشکه رسید. پس از هفته ها روند نوسانی معاملات، قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت (WTI) در روزهای اخیر به ۹۸ دلار در هر بشکه رسید در حالی که نفت خام برنت حدود ۱۰۳ دلار در هر بشکه معامله می شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =