توسعه کسب و کارها، ایجاد اشتغال و دانش بنیان شدن اقتصاد ایران؛ اولویت‌هایی است که امروز از مسیر ایجاد اکوسیستم‌های قدرتمند کارآفرینی و نوآوری می‌تواند شکل بگیرد و دنبال کردن این خط می‌تواند چهره نوینی از فضای اقتصادی کشور را به نمایش بگذارد.

جای خالی اکوسیستم‌های قدرتمند دانش‌بنیان

به گزارش کارآفرین نیوز، اکوسیستم نوآوری شبکه پویا و تعاملی بوده که به توسعه نوآوری منجر می‌شود. این اکوسیستم از دو گروه فاکتور سخت و نرم تشکیل شده است.

در گروه فاکتور سخت، افراد، متخصصان، زیرساخت و سیاست قرار دارد و تنوع، انگیزه‌های فرا منطقی، اعتماد اجتماعی، قواعد جنگل استوایی و تفسیر قواعد نیز به فاکتور نرم مربوط می‌شوند.

بررسی تحقیقات پژوهشگران حکایت از این دارد که منابع، حاکمیت، استراتژی و رهبری، فرهنگ سازمانی، مدیریت منابع انسانی، افراد فناوری، شرکا و خوشه سازی از عوامل اصلی موفقیت در پیاده‌سازی اکوسیستم نوآوری شناخته می‌شود که در این‌ بین حاکمیت بیشترین اهمیت را داشته و پس از آن استراتژی و رهبری، فرهنگ و شرکا عوامل کلیدی محسوب می‌شوند.

از سوی دیگر دولت، دانشگاه‌ها، صنعت، نهادهای پشتیبانی، کارآفرینان، سیستم مالی، مشتریان و افراد از اصلی‌ترین نقش‌آفرینان اکوسیستم نوآوری محسوب می‌شوند که در مسیر ایجاد و توسعه تکامل آن اثرگذار هستند.

تاریخچه اکوسیستم نوآوری

کارآفرینی فناورانه به همایش کارآفرینی در سال ۱۹۷۰ میلادی مربوط می‌شود و در تعریف به‌ عنوان ایجاد شرکت‌های جدید جهت بهره‌برداری از نوآوری‌های فناورانه شامل فرصت‌های فناورانه جذاب و قابل تجاری‌سازی، جمع‌آوری منابع، مدیریت رشد سریع و مدیریت ریسک معرفی می‌شود و بی‌تردید ایالات متحده یکی از قطب‌های آن در جهان محسوب می‌شود.

بررسی موفقیت ایالات متحده بیانگر آن است که همراهی ایده‌های نو و قوی، وجود الگوهای فردی مناسب، شبکه‌های غیررسمی، شبکه‌های حمایتی، بازار وسیع، فرهنگ کارآفرینی در کنار بازارهای سرمایه، سیستم حقوقی و زیرساخت‌های ارتباطی به‌عنوان عوامل پیشرفت و موفقیت اکوسیستم نوآوری این کشور شناخته می‌شود.

اکوسیستم نوآورانه

نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد به اقتصاد فناوری محور مربوط می‌شود که به مجموعه رویکرد و فعالیت‌های مربوط می‌شود که تجاری‌سازی اختراعات جدید و پیاده‌سازی گسترده نوآوری‌ها را در جهت کسب پیشرفت و رشد اقتصادی کشورها به دنبال دارد.

با این تفاسیر توسعه اقتصادی فناوری محور رویکردی بوده که به بهبود و ارتقا جو محیطی مناسب برای ظهور شرکت‌های نوآورانه جدید و همچنین رشد و بقای شرکت‌های نوآورانه فعلی منجر می‌شود.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد این بوده که سیستم تکاملی، دانش، افراد و دارایی‌ها که برای ایجاد یک کسب‌وکار کارآفرینانه موفق لازم است با نام اکوسیستم کارآفرینی فناورانه یاد می‌شود و رشد کارآفرینی‌های فناورانه در کشور به مجموعه عوامل مختلفی از جمله عوامل موثر محیطی، فرایند کارآفرینی فناورانه و رویکرد اکوسیستمی بستگی دارد.

البته رویکرد اکوسیستمی به دلیل نگاه جامع و یکپارچه به این حوزه نقش حیاتی جهت درک واقعیت‌های مرتبط با این مقوله و جهت‌دهی مطلوب تصمیم‌گیری‌ها و اقدامات بهبود شونده دارد.

در این مسیر، اولین اقدام لازم، تبیین درست و جامع اکوسیستم شامل اجزا و روابط آن است که این امر باید بر اساس شرایط هر منطقه صورت گیرد و باید در نواحی مختلف کشور اکوسیستم‌هایی بر اساس آمایش سرزمینی آن مناطق شکل گیرد.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد این بوده که فرهنگ، استعداد، آموزش و پژوهش از مهم‌ترین ابعاد اکوسیستم نوآورانه و فناورانه محسوب می‌شود که برای شناسایی ایده‌های ناب باید زمینه ظهور استعدادها را فراهم آورد این امر در سایه آموزش صحیح و سپس تحقیق بر روی چالش‌هایی منطقه‌ای و ملی میسر خواهد شد.

علاوه بر موارد گفته شده نباید نقش حاکمیت را در نظر نگرفت در واقع حاکمیت (قوای سه‌گانه و دستگاه‌های اجرایی) با حمایت‌های مستقیم و غیرمستقیم باید زمینه ظهور و بقای محصولات فناورانه را در کشور محقق سازند که این امر با مشوق‌های مالیاتی، وضع تعرفه برای واردات کالاهای دارای تولید مشابه داخلی، تقدیر از افراد موفق در جشنواره‌های مختلف، تسهیلات بانکی با بهره اندک، فراهم‌آوردن زیرساخت‌ها و ... میسر خواهد شد.

نویسنده: مرصاد قربان نژاد

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =